top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

Ławki Przyjaźni: Globalna Rewolucja w Psychiatrii

Metoda Friendship Bench zaczyna się od terapii rozmową. Większość terapeutów to starsze kobiety, które w kulturze Zimbabwe tradycyjnie udzielają rad. Kobiety te są szkolone w podstawach terapii poznawczo-behawioralnej [CBT] i otrzymują ławkę w parku w swoich społecznościach. Są one wynagradzane przez Ministerstwo Zdrowia Zimbabwe [tak samo jak pracownicy służby zdrowia na poziomie społeczności], a ich zarobki są zwiększane przez zebrane fundusze Friendship Bench.


Friendship Bench to projekt zapoczątkowany w 2007 roku przez dr. Dixona Chibandę, który zdał sobie sprawę z potrzeby decentralizacji opieki psychiatrycznej i jej przeniesienia do społeczności. Po 16 latach działania program pomógł 280 tysiącom osób, jest obecny w 70 społecznościach Zimbabwe i realizowany w Malawi, Kenii, na Zanzibarze i w Wietnamie, z planami na ekspansję do Londynu.


Ławki Przyjaźni to miejsca, gdzie szkolone starsze kobiety (zwane "babciami"), pełniące rolę terapeutów, prowadzą rozmowy oparte na terapii poznawczo-behawioralnej. Zamiast stosować zachodnie medyczne diagnozy, które mogą prowadzić do stygmatyzacji, terapeutki mówią o "kuvhura pfungwa" ("otwieraniu umysłu"). Mimo że większość terapeutek to kobiety, model ten jest płciowo neutralny.


Metoda Ławki Przyjaźni odnosi sukcesy dzięki lokalnym, kulturowym koncepcjom i ma potencjał do adaptacji na potrzeby społeczności na całym świecie. Jest to dowód na to, że opieka psychiatryczna może być skutecznie dostarczana nawet poza tradycyjną kliniką. W erze rosnącej świadomości znaczenia zdrowia psychicznego, program ma potencjał do przyczynienia się do budowania bardziej sprawiedliwych systemów opieki zdrowotnej na całym świecie.

 

Words by Sally Howard, Nyasha Chingono

Comentários


bottom of page