top of page

Serwis informacyjny

Światowa Rada Kościołów Do Luteran

"Jedno Ciało, Jeden Duch, Jedna Nadzieja."

Z okazji 13-go Zgromadzenia Światowej Federacji Luterańskiej, we wspólnym przesłaniu sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów (WCC), ks. prof. dr Pillay i moderator WCC, bp prof. dr Heinrich Bedford-Strohm, analizują hasło zgromadzenia: "Jedno Ciało, Jeden Duch, Jedna Nadzieja."


Przesłanie podkreśla koncepcję "ekumenizmu serca", zgodnie z Deklaracją Jedności 11. Zgromadzenia WCC. Tekst zachęca do stania się uczniami miłości Chrystusa i do przekształcania świata przez miłość, zarówno indywidualnie, jak i wspólnie.


List nawołuje również do głębszej teologicznej dyskusji z innymi kościołami, aby zacieśnić jedność chrześcijańską. "Jak możemy być znakiem jedności dla świata, jeżeli sami jej nie doświadczamy?". Pytanie akcentuje, że już teraz można żyć "ekumenizmem serca", który uznaje, że różnice denominacyjne nie mogą być główną podstawą naszej tożsamości.


Wiadomość kończy apel o autentyczne świadectwo kościołów w obliczu globalnych wyzwań, takich jak zmiany klimatu, skutków pandemii COVID-19 i rosnących nierówności. "Niech Duch Święty towarzyszy wam w przynoszeniu wizji nadziei, zachęty i inspiracji dla cierpiącego i złamanego świata" – czytamy na zakończenie komunikatu.

 

U źródła: oikoumene.org

Comments


bottom of page