top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

Chrześcijanie i Żydzi świętowali Wspólną Radość Tory

w warszawskim kościele środowisk twórczych przy Placu Teatralnym.

Spotkanie chrześcijan i Żydów w ramach 31 edycji inicjatywy "Wspólna Radość Tory", zostało zorganizowane przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Wydarzenie otworzył ks. Grzegorz Michalczyk, krajowy duszpasterz środowisk twórczych. Podkreślił, że w obliczu sytuacji w Izraelu, tegoroczne spotkanie ma charakter modlitewny. Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, zwrócił uwagę na aktualne napięcia i wyzwał do kontynuowania tradycji pomimo trudności. W trakcie spotkania odczytany został fragment Tory, a komentarze do niego przedstawili Witold Jermołowicz oraz dr Iwona Baraniec.


Jermołowicz, członek gminy żydowskiej w Katowicach i absolwent Instytutu Ekumenicznego KUL, podkreślił znaczenie praw i systemów prawnych w judaizmie. Baraniec, teolożka ewangelicka i biblistka, zwróciła uwagę na aktualne wydarzenia na świecie i przypomniała o chrześcijańskim przykazaniu miłosierdzia.


Tradycyjne spotkania w duchu modlitwy wokół Biblii, odbywają się od 1992 roku, zawsze po żydowskim święcie Simchat Tora. Każde spotkanie ma swoje hasło, zainspirowane omawianym fragmentem Tory. Tegoroczne hasło brzmi: "Nie będziesz łamał prawa obcokrajowca i sieroty". Spotkanie ma na celu przypomnienie, że Biblia powinna być podstawowym źródłem inspiracji dla wierzących, zarówno Żydów, jak i chrześcijan.


 

U źródła: Katolicka Agencja Informacyjna, ar, dg / Warszawa

Foto: Wix.com

Comments


bottom of page