top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

Dieta A Przewlekły Ból

Czy zmiana nawyków żywieniowych może pomóc w kontroli bólu?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad wpływem diety na schorzenia przewlekłego bólu? Choć związek ten może wydawać się nieoczywisty, coraz więcej badań potwierdza, że nasze codzienne wybory żywieniowe mają istotny wpływ na intensywność dolegliwości bólowych.


Jako dietetyczka specjalizująca się w leczeniu przewlekłego bólu, pragnę zwrócić Waszą uwagę na to, jak dobrze skomponowana dieta może okazać się potężnym narzędziem w walce o lepsze zdrowie. Przedstawiam sześć kluczowych aspektów diety, które mogą wpływać na przewlekły ból:


1. Niedobory odżywcze – Niezwykle istotne jest zapewnienie organizmowi kluczowych składników, takich jak witamina C, magnez, wapń, jod, kwasy tłuszczowe omega-3, witamina D oraz koenzym Q10. Ich brak może zwiększać podatność na ból.


2. Pokarmy prozapalne – Produkty takie jak przetworzone pieczywo, fast food czy niektóre oleje roślinne mogą nasilać produkcję substancji prozapalnych, prowokując receptory bólowe i wywołując stan zapalny na poziomie części lub całego organizmu.


3. Nietolerancje i alergie pokarmowe – Zidentyfikowanie i eliminacja pokarmów wywołujących negatywne reakcje organizmu, może znacząco obniżyć poziom doświadczanego bólu.


4. Diety ubogie w przeciwutleniacze – Antyoksydanty są tarczą ochronną przed stresem oksydacyjnym, który jest związany z przewlekłym bólem.


5. Dysbioza mikrobioty jelitowej – Stan zdrowia naszych jelit bezpośrednio wpływa na odczuwanie bólu. Wysokie spożycie błonnika i ograniczenie przetworzonych produktów pozytywnie wpływa na równowagę mikrobioty.


6. Diety o niskiej zawartości białka – Białko jest niezbędne dla regeneracji ciała oraz produkcji hormonów i neuroprzekaźników, które biorą udział w przekazywaniu sygnałów "bólowych".


Warto pamiętać, że indywidualne reakcje na zmiany w diecie mogą być różne. Dlatego też, personalizacja planu żywieniowego przy wsparciu wykwalifikowanego specjalisty jest niezbędna. Świadome wybory żywieniowe mogą być cennym elementem zarządzania takimi stanami, jak fibromialgia, ME/CFS, długotrwałe skutki COVID-19, zapalenie stawów, choroby autoimmunologiczne czy migreny.

 

Ten artykuł został przygotowany z pomocą Kelli Kieselbach, dietetyczki preferującej holistyczne i naturalne metody poprawy zdrowia i samopoczucia. Kelli zajmuje się również edukacją w zakresie zdrowego stylu życia, adresowaną do liderów chrześcijańskich, pomagając im w dbaniu o siebie i zapobieganiu wypaleniu zawodowemu.


Comments


bottom of page