top of page

Serwis informacyjny

Duchowe podróże

Adwentystka na pielgrzymce

Lisa Clark Diller, wraz z grupą przyjaciół, uczciła pięćdziesiąte urodziny swojego męża, odbywając 308-kilometrową rowerową pielgrzymkę Camino Primitivo w północnej Hiszpanii. Mimo, iż jako gorliwa protestantka czuła się początkowo nieswojo na tej katolickiej trasie pielgrzymkowej, to na koniec uznała tę podróż za wartościowy element swojego duchowego życia.


Camino to sieć ścieżek pielgrzymkowych, które chrześcijanie odwiedzali począwszy od IX wieku, aby złożyć hołd apostołowi Jakubowi, znanemu w Hiszpanii jako Santiago. Ta trasa była jednym z najważniejszych średniowiecznych szlaków pielgrzymkowych, obok Rzymu i Jerozolimy, znanych jako "Droga" czyli "Camino".


Choć protestantyzm narodził się m. in. jako reakcja na pielgrzymki do relikwii, a szczególnie przeciwko idei odpustów, Diller zauważa, że protestanci wciąż utrzymują łączność z historycznymi korzeniami swojej wiary, poprzez odwiedzanie miejsc znanych z tekstów biblijnych oraz z wczesnego chrześcijaństwa.


Pielgrzymka Diller nie ograniczała się jednak tylko do zwiedzania. W trakcie podróży, grupa nauczyła się gorliwie modlić w momentach wyczerpania czy zgubienia. Wspólne dzielenie się swoimi doświadczeniami i historiami stało się kluczowym elementem tej wyprawy.


Chociaż Diller nie doświadczyła na Camino przełomu duchowego, powróciła z zamiarem zorganizowania lokalnej pielgrzymki skoncentrowanej na miejscach związanych z chrześcijańską historią w swoim regionie. Uważa, że takie doświadczenie mogłoby jeszcze bardziej zbliżyć ją do Boga. Na zakończenie poleca książki "Pielgrzymka jako praktyka duchowa" oraz "Być pielgrzymem" dla tych, którzy chcieliby wzbogacić swoje życie przez pielgrzymki.

 

bottom of page