top of page
  • Zdjęcie autoraRedAdmin

Dzieje wysłanników Chrystusa

Nowy przekład Biblijnej księgi codziennie w Radio Safira


Od najbliższego wtorku zapraszamy do słuchania księgi Dziejów Apostolskich przygotowanych dla Was przez Wydawnictwo NPD. Nowy Przekład Dynamiczny to wspaniała inicjatywa, która przybliża Boże Słowo zwykłemu czytelnikowi, przez co ma realny wpływ na duchowość i pogłębienie wiary naszego społeczeństwa. Choć każde tłumaczenie jest interpretacją, to nie każde jest interpretacją wierną, oddającą charakter oryginalnego tekstu. Kolejne księgi Nowego Testamentu w Nowym Przekładzie Dynamicznym, z którymi miałem przywilej się zapoznać, prezentują wierny i spójny kontekst historyczny, antropologiczny i teologiczny. Przypisy, odnośniki i komentarze są całkowicie Chrystocentryczne.


Napisane są językiem współczesnym i przystępnym dla każdego czytelnika, dzięki czemu są niezwykle pomocne, gdyż pozwalają na lepsze osadzenie tekstów w ich „siedlisku życiowym” oraz głębsze rozumienie eklezjalnego wymiaru przesłania zawartego w listach do pierwszych kościołów. Księga Dziejów Apostolskich to piąta księga Nowego Testamentu i opowiada historię początków chrześcijaństwa. Jej geneza powstania sięga około 80-90 roku n.e. w czasach, gdy Kościół już zaczął się rozwijać poza granicami Izraela.


Autorstwo księgi jest przypisywane św. Łukaszowi, lekarzowi i towarzyszowi misyjnym Pawła z Tarsu. Istnieje wiele argumentów potwierdzających tę tezę, m.in. styl literacki, który wskazuje na autorstwo jednej osoby, a także fakt, że autor księgi Dziejów Apostolskich jest tą samą osobą, która napisała Ewangelię Łukasza.


Zawartość księgi Dziejów Apostolskich obejmuje okres od zstąpienia Ducha Świętego na Apostołów po narodziny Kościoła w Rzymie. Księga składa się z 28 rozdziałów, a jej głównym celem jest opowiedzenie historii rozwoju Kościoła, począwszy od pierwszych spotkań z Żydami aż po misje Pawła i tworzenie pierwszych gmin chrześcijańskich.


Księga Dziejów Apostolskich opisuje życie i działalność Apostołów, w tym głównie Piotra i Pawła. Przedstawia również pierwsze spotkania chrześcijan z poganami oraz trudności, jakie napotykali na codzień.


W księdze Dziejów Apostolskich pojawiają się również opowieści o cuda dokonywane przez Apostołów, ich kłopoty z władzami rzymskimi i żydowskimi, a także relacje między wczesnymi gminami chrześcijańskimi. Jest to ważne źródło wiedzy o początkach chrześcijaństwa, a jednocześnie piękna literacka opowieść o ludziach, którzy poświęcili swoje życie dla głoszenia Ewangelii.


Zapraszamy do wysłuchania audycji codziennie o godz. 7.30, g. 12.30, g. 13.30, g. 17.30, g. 18.00, g. 19.30.

 

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page