top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

Francuzi nie boją się śmierci?

88% ankietowanych obawia się utraty bliskiej osoby, ale mniej niż połowa obawia się własnej śmierci, choć wskaźnik ten jest wyższy wśród najmłodszych

Badanie przeprowadzone przez IFOP we wrześniu 2023 r. pokazuje nowe trendy w przekonaniach Francuzów na temat życia po śmierci i pogrzebu. Tylko 31% ankietowanych wierzy w życie po śmierci, głównie identyfikując się z chrześcijaństwem. Aż 32% z nich wierzy w reinkarnację, co stanowi wzrost w porównaniu do 22% z 2004 r. Mniej osób wierzy w niebo i piekło (32%) oraz w zmartwychwstanie (24%).


W kwestii pogrzebów, 50% Francuzów wybiera kremację, z czego większość to ateiści powyżej 65. roku życia. Dla 40% ankietowanych istotny jest wpływ na środowisko w wyborze sposobu pogrzebu.


Wzrasta również liczba osób niechętnych ceremoniom religijnym. Obecnie tylko 40% chce takiej ceremonii, w porównaniu do 55% w 2008 r. Wśród młodych osób (18-24 lata) prawie połowa woli cywilną ceremonię bez elementów religijnych.


Co do obaw przed śmiercią, 88% ankietowanych obawia się utraty bliskiej osoby, ale mniej niż połowa obawia się własnej śmierci, choć wskaźnik ten jest wyższy wśród najmłodszych.

 

U źródła: Le Figaro

Foto: Unsplash

Commentaires


bottom of page