top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

Kiedy Narodził się HIP-HOP...

Za dwa lata powstanie Muzeum Hip-Hopu

Hip-hop narodził się 11 sierpnia 1973 roku w Bronxie podczas imprezy rekreacyjnej, gdzie DJ Kool Herc po raz pierwszy zaprezentował "wstawki" pomiędzy utworami tanecznymi. To zjawisko muzyczne na początku stało się wyrazem frustracji, następnie kultura hip-hopu stała się głosem i protestem - krzykiem sprzeciwu wobec ubóstwa i zaniedbania zarządców miasta, szczególnie w obszarze walki z przestępczością gangów.


Cztery podstawowe elementy hip-hopu – DJing, MCing, B-boying i graffiti – stanowiły protest społeczności wobec marginalizacji i wykluczenia.


Bronx, do dzisiaj pozostaje najbiedniejszym rejonem Nowego Jorku. Ironią jest to, że jedna z najatrakcyjniejszych części kultury amerykańskiej pochodzi z miejsca, które nadal jest jednym z najbiedniejszych rejonów kraju. W latach 70-tych Nowy Jork zmagał się z widmem bankructwa, a Bronx doświadczał upadku. Trudna sytuacja w dzielnicy została odzwierciedlona w kulturze hip-hopu.


Teraz, po wielu latach starań, The Universal Hip-Hop Museum ma zostać otwarte w 2025 roku, w nadziei na nagłośnienie kolorytu i historii tej części dziedzictwa kultury. Organizatorzy liczą na uczynienie Bronxu atrakcyjnym miejscem dla turystów i mieszkańców Nowego Jorku.

 

U źródła: The Associated Press

Comments


bottom of page