top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

Kościół Katolicki W 2024 Roku

Końcowa sesja Synodu Biskupów nt. synodalności, zmiany na najwyższych stanowiskach w Kurii Rzymskiej, kolejny Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, papieskie podróże do Belgii, Argentyny i Polinezji oraz poświęcenie odbudowanej katedry Notre-Dame w Paryżu – takich głównych wydarzeń można spodziewać się w roku 2024 w Kościele powszechnym. Niewykluczony jest także kolejny konsystorz, na którym Franciszek mianowałby kolejnych kardynałów


W roku 2024 oczekuje się kilku ważnych wydarzeń w Kościele Rzymsko-Katolickim:


  1. Zakończenie Synodu Biskupów nt. synodalności: Druga, końcowa sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów odbędzie się w październiku 2024. Tematem obrad jest "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja". Synod ma na celu zgłębienie kwestii istotnych dla Kościoła, z możliwymi kanonicznymi implikacjami, a jego konkluzje mogą być wykorzystane przez Papieża do redagowania posynodalnej adhortacji apostolskiej.

  2. Zmiany w Kurii Rzymskiej: Spodziewane są zmiany personalne w Kurii Rzymskiej związane z osiągnięciem wieku emerytalnego przez kilku prefektów Dykasterii i szefów urzędów watykańskich.

  3. 53. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny: Kongres odbędzie się w Quito, Ekwador, od 8 do 15 września 2024. Tematem przewodnim będzie "Braterstwo dla uzdrowienia świata", a wydarzenie będzie skoncentrowane wokół Najświętszego Serca Jezusa.

  4. Papieskie podróże zagraniczne: Papież Franciszek planuje w 2024 roku odwiedzić Belgię, Argentynę oraz wyspy Polinezji. Wizyta w Belgii będzie związana z 600-leciem Katolickiego Uniwersytetu Lowańskiego, wizyta w Argentynie jest długo oczekiwana przez rodaków Papieża, a planowane odwiedziny na wyspach Polinezji są rzadkością w historii podróży papieskich.

  5. Poświęcenie odbudowanej katedry Notre-Dame w Paryżu: Uroczystość ponownego poświęcenia katedry, która została zniszczona w pożarze w 2019 roku, jest zaplanowana na 8 grudnia 2024. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że zaprosi na tę uroczystość papieża Franciszka.

  6. Możliwość nominacji nowych kardynałów: Do końca roku 13 kardynałów straci prawo udziału w konklawe z powodu osiągnięcia wieku 80 lat. Możliwe, że papież Franciszek dokona nowych nominacji kardynalskich.

 

U źródła: Katolicka Agencja Informacyjna/pb


Comments


bottom of page