top of page

Serwis informacyjny

Kościół w Polsce 2023”

Aktualny Obraz Polskiej Religijności w Kościele Rzymsko-Katolickim

Raport "Kościół w Polsce 2023", prezentowany w Warszawie 26 b.m., podkreśla działanie Kościoła nie tylko wśród wiernych, ale również w całym społeczeństwie. Publikacja, opracowana przez Katolicką Agencję Informacyjną przy wsparciu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego, uwydatnia wkład Kościoła w kulturę narodową oraz pomoc ubogim.


Na inauguracji, prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN, zwrócił uwagę na znaczenie raportu dla rozpoznania kluczowych elementów tożsamości polskiej. Wskazał na charytatywne zaangażowanie społeczeństwa oraz zaangażowanie Instytutu w przygotowanie części historycznej raportu.


Red. Przeciszewski zaznaczył, że publikacja ukazuje dynamiczną działalność Kościoła w Polsce na różnych płaszczyznach. Jednak Kościół zmierza w kierunku wyzwań epoki przełomu, w której katolicyzm stopniowo traci na znaczeniu jako kluczowy element tożsamości narodowej.


W trakcie spotkania odbyła się debata na temat "Kościół w Polsce dziś - wyzwania" z udziałem Anety Liberackiej, Tomasza Krzyżaka i prof. dr hab. Mirosławy Grabowskiej.


Raport, sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zawiera analizy dotyczące różnych aspektów działalności Kościoła - od ewangelizacji po działalność charytatywną. Publikacja porusza również wyzwania, przed jakimi stoi Kościół w nowej epoce opisanej przez papieża Franciszka. Jest to unikatowe opracowanie skierowane głównie do środowisk dziennikarskich i naukowych.

 

U źródła: Katolicka Agencja Informacyjna

Foto: Unsplash/Skull Kat

Comments


bottom of page