top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

Kobiety W Islamie

Włoski meczet kontra brytyjski

Władze Coreis, Islamskiej Wspólnoty Religijnej we Włoszech, potępiły kontrowersyjne kazanie imama Sheikha Zakaullaha Saleema z Birmingham. W kazaniu tym Saleem przedstawił techniczny opis procedury kamienowania kobiety za cudzołóstwo. Coreis odrzuca stanowczo "infantylne" tłumaczenie przedstawione przez kierownictwo jednego z islamskich ośrodków w Birmingham, twierdząc, że problem nie polega na wyrwaniu wypowiedzi z kontekstu, ale na "braku wrażliwości i świadomości kontekstu społecznego i duchowego".


Według noty wydanej przez Coreis, błąd imama polega na nieodpowiedzialnym użyciu wiedzy historycznej i prawniczej w celu promowania formalistycznej i karnej interpretacji religii. Coreis podkreśla, że takie działanie nie tylko wypacza istotę i cel każdej doktryny religijnej, ale także szkodzi integralności każdego wierzącego, niezależnie od płci.


Kazanie, które stało się tematem gorących dyskusji w mediach społecznościowych, również skutkowało cofnięciem przez brytyjskie władze dotacji w wysokości 2 milionów funtów dla meczetu Green Lane w Birmingham. Nagranie zostało również usunięte z YouTube.


Ten sam imam wcześniej naciskał na podjęcie działań prawnych przeciwko nauczycielowi, który pokazał w klasie zakazane przez islam zdjęcia przedstawiające proroka Mahometa. Inny imam z tego samego meczetu, który był przedmiotem filmu dokumentalnego Channel 4 na temat radykalizmu islamskiego, w jednym ze swoich kazań podkreślał, że kobieta musi zaspokajać "potrzeby seksualne" męża na jego życzenie, co zostało zinterpretowane jako usprawiedliwienie gwałtu małżeńskiego.

 

U źródła: Katolicka Agencja Informacyjna, KAI/tracieloeterra.blog


Comments


bottom of page