top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

„Komórki czasu”

W jaki sposób ludzki mózg rejestruje kolejność zdarzeń?


Naukowcy odkryli, że tzw. "komórki czasu" – neurony w hipokampie, które rejestrują informacje "czasowe" – mogą być kluczem do prawidłowego zapamiętywania kolejności zdarzeń. Badania przeprowadzone przez zespół neurobiologów pod kierownictwem Leili Reddy z Centrum Badań Mózgu i Poznania (CerCo) we Francji wykazały, że te specjalne neurony są zaangażowane w tworzenie wspomnień epizodycznych.


Eksperymenty przeprowadzono na 15 pacjentach z epilepsją, u których wszczepiono mikroelektrody w hipokamp. Uczestnicy byli proszeni o zapamiętywanie sekwencji obrazów, podczas gdy neurony w ich hipokampie były monitorowane. Wyniki pokazały, że określone neurony aktywizowały się w odpowiedzi na sekwencję obrazów, nawet gdy nie było żadnych bodźców wizualnych. Z tego wynika, że te neurony kodują upływ czasu.


Komórki "czasowe" w ludzkim mózgu są "wielowymiarowe" i potrafią kodować informacje w odniesieniu do czasu, ale także reagować na różne rodzaje informacji sensorycznych czy bodźców. Naukowcy sądzą, że to właśnie wielowymiarowe zachowanie tych neuronów czasowych może odgrywać kluczową rolę w rejestrowaniu "co", "gdzie" i "kiedy" doświadczeń, łącząc elementy w spójne wspomnienia.


"Zjawisko subiektywnego 'podróżowania w czasie umysłu' jest kamieniem węgielnym pamięci epizodycznej."

 

U źródła: Petera Dockrilla/The Jurnal of Neuroscience

コメント


bottom of page