top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

Komórki macierzyste i SM

Stwardnienie rozsiane (SM), choroba dotykająca ponad 2 miliony osób na świecie, wpływa na układ nerwowy i może prowadzić do problemów z poruszaniem się, widzeniem i myśleniem. Obecnie istnieje kilka terapii łagodzących ataki SM, jednak dla osób z bardziej zaawansowaną postacią choroby, zwaną wtórnym postępem SM, brakuje skutecznych metod leczenia.


Najnowsze badania przynoszą nadzieję, sugerując, że wykorzystanie komórek macierzystych mózgu może pomóc zredukować szkody wywołane przez SM.


W ramach pierwszych na świecie badań klinicznych na ludziach, przeszczepiono komórki macierzyste mózgu bezpośrednio do mózgów 15-tu pacjentów z wtórnym postępem SM.


Komórki te uzyskano z pojedynczego poronienia i starannie przebadano, aby zapewnić bezpieczne źródło komórek do transplantacji.


Zastosowano cztery dawki komórek macierzystych mózgu w połączeniu z lekami tłumiącymi układ odpornościowy. Uczestnicy nie doświadczyli poważnych działań niepożądanych w ciągu 12 miesięcy po zabiegu, choć wystąpiły krótkotrwałe skutki uboczne.


Co kluczowe, nie zaobserwowano symptomów nawrotu SM ani znaczącego pogorszenia ruchu czy funkcji poznawczych. W małej grupie uczestników, za pomocą zaawansowanego obrazowania magnetycznego, zauważono związek między wyższymi dawkami komórek macierzystych a redukcją objętości mózgu.


Badanie wykazało, że przeszczep komórek macierzystych mózgu może być bezpieczny i indukować długotrwałe efekty u osób z wtórnym postępem SM. Chociaż wyniki są obiecujące, konieczne są dalsze badania, by potwierdzić te odkrycia. Niemniej jednak, badanie to daje nadzieję na nową opcję leczenia zaawansowanych stadiów stwardnienia rozsianego.

 

Autorzy: Luca Peruzzotti-Jametti i Stefano Pluchino, The Conversation

Comments


bottom of page