top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraWiktor

Komputer Jak Żywy?

Czy technologia oparta na DNA może zaszkodzić cywilizacji?

Od wieków kwas dezoksyrybonukleinowy, znany nam jako DNA, był swego rodzaju instrukcją życia, dostarczając wzorców dla ogromnej gamy struktur chemicznych i zarządzając ich produkcją.


W ostatnich latach inżynierowie zaczęli badać nieco nowe zastosowanie tej molekuły, traktując ją jako "mózg" dla biologicznego komputera. Mimo upływu 30 lat od prototypu, większość komputerów opartych na DNA miała trudności z przetwarzaniem więcej, niż kilku specjalnie przygotowanych algorytmów. Teraz to się zmienia.


Zespół naukowców z Chin stworzył układ scalony DNA (DIC), który jest znacznie bardziej uniwersalny. Ich komputer może tworzyć 100 miliardów obwodów, każdy zdolny do uruchomienia własnego programu.


Komputer na bazie DNA ma potencjał tworzenia maszyn, które przyniosą skoki w prędkościach i pojemnościach. Naukowcy chcieli zbudować coś bardziej elastycznego niż dotychczas, z szerszym zakresem potencjalnych zastosowań.


"Programowanie i skalowalność stanowią dwa kluczowe czynniki w osiągnięciu ogólnego celu obliczeń," piszą badacze w swojej publikacji. Dążąc do tego, skupili się na tzw. programowalnych tablicach bramek opartych na DNA (DPGA), które stanowią krótkie segmenty DNA połączone ze sobą, tworząc większe struktury. W przyszłości takie systemy mogłyby być dostosowywane do celów takich jak np. diagnozowanie chorób.


Należy zauważyć, że jesteśmy jeszcze daleko od pełnego wykorzystania potencjału obliczeniowego DNA. Jednak w ostatnich latach naukowcy poczynili znaczące postępy w modyfikowaniu tej biologicznej formy przechowywania informacji.


Czy technologia oparta na DNA może zaszkodzić cywilizacji? Odpowiedź na to pytanie wciąż jest otwarta. Jak z każdą nową technologią, istnieje wiele potencjalnych korzyści, ale również nieznane ryzyko. Jedno jest pewne: naukowcy na całym świecie będą kontynuować badania nad potencjałem tej fascynującej dziedziny.

 

U źródła: Nature

Tł. WM

Comments


bottom of page