top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

Maliny i prebiotyki

Twoja wątroba może się ucieszyć

Maliny to popularne owoce o słodkim, soczystym smaku i właściwościach prozdrowotnych. Badania przeprowadzone przez dr. Bartosza Fotschkiego z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wykazały, że łączenie malin z suplementami prebiotycznymi potęguje korzyści zdrowotne tych owoców, zwłaszcza dla wątroby.


Prebiotyk a probiotyk − to jaka jest różnica? Uogólniając prebiotyki to składniki diety lub dodatkowo przyjmowane suplementy, które pozytywnie wpływają na Twoją florę, a probiotykami nazywa się „dobre” bakterie i drożdżaki. Prebiotyk to pożywienie dla probiotyków, czyli potrzebnych w Twoim organizmie żywych organizmów.


Maliny są bogate w bioaktywne związki, takie jak cyjanidyny, antocyjany, elagotaniny i kwasy fenolowe, które działają jako przeciwutleniacze i mogą chronić organizm przed chorobami dietozależnymi.


Badania dr. Fotschkiego skupiły się na stymulacji bakterii jelitowych poprzez suplementację prebiotykami, co zwiększa rozkład polifenoli z malin. Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopiśmie Food Research International.


Połączenie preparatu polifenolowego z malinami i prebiotycznymi fruktooligosacharydami wzmacnia metabolizm polifenoli, co prowadzi do powstania związków chemicznych o większym potencjale prozdrowotnym. Ta kombinacja wpływa na wzrost liczby bakterii jelitowych metabolizujących polifenole oraz zwiększa stężenie metabolitów docierających do wątroby, co korzystnie wpływa na metabolizm lipidów, stres oksydacyjny i stan zapalny.


Mimo obiecujących wyników, dalsze badania na ludziach są niezbędne. Połączenie polifenoli z fruktooligosacharydami może stanowić cenny dodatek do diety, wspierający profilaktykę zdrowotną. Projekt był finansowany przez Narodowe Centrum Nauki.

 

Komentar


bottom of page