top of page
  • Zdjęcie autoraRedAdmin

Muzyczne fascynacje Radia Safira

Judaizm mesjanistyczny i jego muzyka - audycja w niedzielę 16 kwietnia o godz. 14.00 i g. 20.30

Judaizm mesjanistyczny to ruch religijny, który pojawił się na przełomie XIX i XX wieku w Europie i Ameryce Północnej. Ruch ten powstał na skrzyżowaniu wpływów judaizmu i chrześcijaństwa, z wiarą w to, że Jezus Chrystus jest żydowskim Mesjaszem i spełnia proroctwa Starego Testamentu.


Początki judaizmu mesjanistycznego można śledzić aż do XVIII wieku, kiedy to w Europie pojawiły się pierwsze tendencje do łączenia żydowskich tradycji z chrześcijaństwem. W kolejnym wieku ten trend zaczął nabierać na sile, a wraz z migracją Żydów do Ameryki Północnej ruch ten zaczął się rozwijać w nowych warunkach.


Pierwsze organizacje mesjanistyczne powstały w drugiej połowie XIX wieku w Europie, m.in. w Niemczech i Anglii, jednak to w Stanach Zjednoczonych judaizm mesjanistyczny zaczął się szybko rozwijać. W latach 60. i 70. XX wieku ruch ten zyskał na popularności, szczególnie wśród żydowskich emigrantów z Rosji i Izraela.


Judaizm mesjanistyczny cieszy się dziś poparciem wielu ludzi na całym świecie, ale jednocześnie jest kontrowersyjny, ponieważ niektórzy uważają, że jest to forma chrześcijaństwa, która wprowadza w błąd Żydów, podczas gdy inni uważają go za prawidłowe wyrażenie żydowskiej wiary w Mesjasza.


Jako ruch religijny powstał w wyniku działań wielu ludzi z różnych krajów i środowisk, którzy wywodzili się zarówno z tradycji żydowskiej, jak i chrześcijańskiej. Oto nazwisk osób, które odegrały ważną rolę w powstaniu i rozwoju judaizmu mesjanistycznego:


Rabbi Isaac Lichtenstein (1825-1908) - urodzony w Węgrzech rabin, który po studiach w Niemczech nawrócił się na chrześcijaństwo. Zasłynął jako jeden z pierwszych rabinów, którzy wyznawali wiarę w Jezusa jako Mesjasza i próbowali połączyć elementy judaizmu z chrześcijaństwem.

Paul Philip Levertoff (1878-1954) - urodzony w Rosji rabin, który po studiach w Niemczech przeszedł na chrześcijaństwo i został anglikańskim duchownym. Był jednym z głównych twórców żydowsko-chrześcijańskiej teologii, a jego książki i artykuły wpłynęły na rozwój judaizmu mesjanistycznego.

Rabbi Leopold Cohn (1862-1937) - urodzony na Węgrzech rabin, który nawrócił się na chrześcijaństwo i założył pierwsze na świecie stowarzyszenie mesjanistyczne - "Jewish Christian Alliance" w 1904 roku. Był jednym z pionierów łączenia judaizmu z chrześcijaństwem i propagowania wiary w Jezusa jako Mesjasza.

Rabbi Yechiel Tzvi Lichtenstein (1904-1972) - syn rabina Isaaca Lichtensteina, który kontynuował ojcową pracę i propagował wiarę w Jezusa jako Mesjasza wśród żydowskich społeczności w Europie i Stanach Zjednoczonych. Był jednym z czołowych rabinów mesjanistycznych i autorem wielu książek na temat judaizmu mesjanistycznego.


Mesjanizm judaistyczny to ruch niszowy, a muzyka mesjanistyczna jest wciąż stosunkowo mało znana w Polsce i Europie, w porównaniu z muzyką popularną. Głowni przedstawiciele tego nurtu muzycznego to:


Paul Wilbur - amerykański wokalista i muzyk, jest jednym z najbardziej znanych twórców muzyki mesjanistycznej na świecie. Znany jest m.in. z takich utworów jak "Adonai", "Days of Elijah" czy "Praise Adonai".


Marty Goetz - amerykański piosenkarz i autor tekstów, znany ze swojej muzyki mesjanistycznej, która łączy w sobie elementy tradycyjnej muzyki żydowskiej i chrześcijańskiej.


Joshua Aaron - amerykański muzyk i wokalista, który tworzy muzykę mesjanistyczną od ponad 15 lat. Znany jest m.in. z takich utworów jak "Bo Yeshua" czy "He's Coming Again".


Barry & Batya Segal - para amerykańskich muzyków, która od lat tworzy muzykę mesjanistyczną. Znani są m.in. z takich utworów jak "Hine Ani Ba" czy "Sh'ma Yisrael".


Joel Chernoff - amerykański muzyk, który od lat jest związany z ruchem mesjanistycznym i tworzy muzykę łączącą elementy żydowskie i chrześcijańskie. Znany jest m.in. z takich utworów jak "The Battle is the Lord's" czy "Baruch Adonai".


Muzyki judeo-mesjanistycznej możesz posłuchać w Radio Safira w niedzielę 16 kwietnia o godz. 14.00 i 20.30. Zaprasza Witold Augustyn.


 


5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page