top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

Najlepsze miasta świata

We Wiedniu żyje się najlepiej a w Singapurze najdrożej

Indeks Przyjaznego Miasta daje powody do optymizmu w niestabilnym świecie. Życie w większości metropolii się poprawia, a indeks osiągnął najwyższą średnią od 15-tu lat.


W Wiedniu żyje się najlepiej – miasto znalazło się na czele rankingu, z Kopenhagą i Melbourne tuż za nim. Londyn zajął 46-te miejsce. Wiedeń wyróżnia się stabilizacją, dobrą infrastrukturą, edukacją i opieką zdrowotną, oraz kulturą i rozrywką. Podobnie jest w Kopenhadze.


EIU (Economist Intelligence Unit), która tworzy ranking, ocenia 172 miasta w pięciu kategoriach. Średni wynik w tym roku wyniósł 76,2 na 100, co jest najwyższym wynikiem od 15-tu lat. Wyniki w rankingu opieki zdrowotnej poprawiły się najbardziej.


W Wielkiej Brytanii miasta spadają w rankingu. Największy spadek odnotowały Edynburg, Manchester i Londyn. Natomiast najwięcej zyskały miasta w Nowej Zelandii i Australii, a także w Azji.


Wśród najdroższych miast świata są Singapur, Nowy Jork i Tel Awiw. Nie znalazły się one jednak w czołówce rankingu zapraszającym do zamieszkania.


Najlepsze miasta do zamieszkania według EIU:


1. Wiedeń, Austria

2. Kopenhaga, Dania

3. Melbourne, Australia

4. Sydney, Australia

5. Vancouver, Kanada


Awanse w rankingu:


1. Wellington, Nowa Zelandia

2. Auckland, Nowa Zelandia

3. Perth, Australia


Największe spadki w rankingu:


1. Edynburg, Szkocja

2. Sztokholm, Szwecja

3. Los Angeles, USA

 

Autor: Gavin Haines, Global Liveability Index

Comments


bottom of page