top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

Najstarszy polski chirurg dziecięcy odsłania sekrety długowieczności

96-letni prof. Eugeniusz Murawski kończy karierę w sali operacyjnej, ale nie zamierza opuszczać świata medycyny. Zdradził też trzy kluczowe zasady, które przyczyniły się do jego długiego i zdrowego życia


96-letni prof. Eugeniusz Murawski kończy karierę w sali operacyjnej, ale nie zamierza opuszczać świata medycyny. Zdradził też trzy kluczowe zasady, które przyczyniły się do jego długiego i zdrowego życia.


Gorzów Wielkopolski. Po prawie 70 latach niezwykle owocnej kariery w medycynie, 96-letni prof. Eugeniusz Murawski ogłosił, że kończy działalność jako chirurg dziecięcy. Od 1983 roku Murawski pracował w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie zdobył sławę jako jeden z najbardziej doświadczonych chirurgów w Polsce.


Nowy rozdział jako wykładowca


Chociaż prof. Murawski odchodzi od stołu operacyjnego, to jednak nie ma zamiaru rezygnować z pracy. "Chętnie będę wykładał do setki" - deklaruje lekarz, który planuje podjąć pracę jako wykładowca anatomii opisowej i topograficznej w niepublicznej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim.


Uroczyste pożegnanie i hołd


Z okazji zakończenia kariery chirurgicznej, władze szpitala zorganizowały dla profesora uroczystość. "Chcemy podziękować za to wszystko dobro, które pan przyniósł do tego szpitala i za to wszystko dobro, które pan zrobił dla dzieci, które były tu leczone" - powiedział Robert Surowiec, wiceprezes Szpitala Specjalistycznego w Gorzowie Wielkopolskim.


Tajemnica długowieczności


Jako autentyczny znawca długowieczności, prof. Murawski podzielił się swoją własną filozofią na temat zdrowego życia. Jego trzy kluczowe zasady to unikanie alkoholu i tytoniu oraz utrzymanie właściwej masy ciała. "Raz w życiu miałem kaca w wieku 17 lat i powiedziałem sobie koniec, nigdy więcej, i dotrzymałem słowa", mówił profesor.


Bogaty dorobek i uznanie


Murawski, urodzony 1 września 1927 r., jest absolwentem Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Jest autorem innowacyjnych metod chirurgicznych, w tym operacji rozszczepu warg i podniebienia. W 2018 roku Polskie Towarzystwo Lekarskie uhonorowało go tytułem "Medicus Perfectus", co stanowi najwyższą formę uznania w polskim środowisku medycznym.


Dzięki nieprzeciętnemu zaangażowaniu i poświęceniu, prof. Eugeniusz Murawski pozostawi po sobie nie tylko zapis w historii polskiej medycyny, ale także nieocenione dziedzictwo wiedzy i doświadczenia dla kolejnych pokoleń lekarzy.

 

U źródła: PAP

Fot. Wix.com

Comentarios


bottom of page