top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

O czym mówił Papież w samolocie?

Mówiąc do młodych Rosjan, nie myślałem o imperializmie, mówiłem o kulturze, a przekazywanie kultury nigdy nie jest imperialne – powiedział papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu lecącego z Ułan Bator do RzymuO Wypowiedzi skierowanej do młodych Rosjan: Papież Franciszek zdementował interpretacje, jakoby jego słowa były wyrazem poparcia dla rosyjskiego imperializmu. Zamiast tego, zaznaczył, że miał na myśli bogactwo kultury rosyjskiej, które powinno być źródłem dumy dla młodych Rosjan.


Relacje z Chinami: Papież odniósł się do misji kardynała Zuppiego, podkreślając jej pokojowy charakter. W kontekście obecnych relacji z Chinami, stwierdził, że są one dobre. To może oznaczać, że Kościół katolicki stara się budować mosty z rządami, które historycznie były nieufne wobec religii.


Dialog z Wietnamem. Papież Franciszek wskazał, że dialog z Wietnamem jest otwarty i ciągle się rozwija. To sugeruje, że mimo różnic kulturowych i historycznych, obie strony są zainteresowane utrzymaniem i rozbudową konstruktywnych relacji.


Nowa Encyklika: Franciszek zdradził, że nowa encyklika będzie kontynuacją "Laudato si'", co implikuje, że ponownie skupi się na zagadnieniach ekologicznych. Może to być sygnał, że papież zamierza podjąć bardziej aktywną rolę w globalnej dyskusji o klimacie i środowisku.


Nadchodzący Synod Biskupów: Papież podkreślił, że synod nie będzie polegał na narzucaniu jakiejkolwiek ideologii, ale ma być miejscem otwartego dialogu i wymiany między wiernymi. To podkreśla demokratyczny i inkluzjonistyczny charakter tego wydarzenia, zgodny z ogólną postawą Franciszka wobec zarządzania Kościołem.


Papież rozmawiał jeszcze o swojej niedawnej wizycie w Mongolii, widząc w Ułan Bator potencjalną platformę dialogu między Europą a Azją.

 

U źródła: Katolicka Agencja Informacyjna, st (KAI) / Rzym


Comments


bottom of page