top of page

Serwis informacyjny

Odyseja Pokoju

Załoga jachtu "Jonah’s Whale" dołączyła do mieszkańców znad Zatoki Henoko na Okinawie, protestując przeciwko rozbudowie amerykańskiej bazy wojskowej. Zablokowali ciężarówki przewożące piasek, który miał posłużyć do jej rozbudowy.

22 czerwca Song Kang-Ho sterował jachtem "Jonah’s Whale" z Nagasaki w Japonii na wyspę Kosikijima. Ten etap podróży, liczący 62 mile, zajął mniej więcej 14 godzin.


Inicjatywa Gongpyeong-hae. 15 września zakończyła się żeglarska wyprawa na Morzu Wschodniochińskim, licząca 3 100 mil. Organizatorzy wydarzenia mają nadzieję, że jest to początek międzynarodowego ruchu pokojowego, angażującego wiele krajów.


Żeglarze z Południowej Korei na pokładzie jachtu "Jonah’s Whale" zatrzymali się w Korei Południowej, Japonii i Tajwanie, oraz na kilku mniejszych wyspach. Ich celem było zaszczepienie nadziei na pokój i współistnienie, w regionie od lat poddawanym militarnym wpływom globalnych supermocarstw.


W trakcie 100-dniowej trasy, liczącej 5 000 kilometrów, załoga skoncentrowała się na ukazaniu obecności wojskowej na takich wyspach jak Jeju na południe od Korei, Okinawa w Japonii, gdzie znajduje się 32 baz amerykańskich, oraz Tajwan, który jest coraz bardziej naciskany przez Chiny.


Inicjatywa o nazwie Gongpyeong-hae to dzieło Song Kang-Ho, południowokoreańskiego aktywisty pokojowego i teologa. Song ma wizję stworzenia Uniwersytetu Światowego Pokoju, z lokalizacjami na każdej z wymienionych wysp.


Załoga jachtu "Jonah’s Whale" dołączyła do mieszkańców znad Zatoki Henoko na Okinawie, protestując przeciwko rozbudowie amerykańskiej bazy wojskowej. Zablokowali ciężarówki przewożące piasek, który miał posłużyć do jej rozbudowy.


Załoga odwiedziła również japońską wyspę Tanegashima na początku lipca, aby spotkać się z lokalną społecznością i wziąć udział w protestach przeciwko rozbudowie bazy wojskowej.


Song Kang-Ho podkreślił, że zjednoczona postawa przeciwko wojnie i militaryzmowi jest sprawą, która dotyczy nie tylko wysp Azji Wschodniej. Już teraz planuje drugą wyprawę pokojową na wrzesień 2024 roku, z zamiarem zaangażowania młodych ludzi z Japonii i Tajwanu w jej realizację.


"Pragnę, aby w tych morskich inicjatywach wzięły udział również grupy chrześcijańskie, takie jak menonici czy kwakrzy, którzy są kontynuatorami historycznych tradycji pokojowych," dodał Song.

 

U źródła: Anabaptist World, na podstawie publikacji TIMA HUBERA, Tłum:. WM

Comments


bottom of page