top of page

Serwis informacyjny

Podziemna Kolejka Wiary

W dzisiejszych czasach, kiedy nawet wspomnienie o niewolnictwie jest zniekształcane i wykorzystywane do utrwalania niesprawiedliwości, nasza tradycja teologiczna wymaga, byśmy szanowali wartość każdego człowieka. To było i jest wspólne dla wielu abolicjonistów metodystycznych. To ważny temat, ponieważ dzisiaj na świecie także istnieje niewolnictwo tyle, że jest głęboko ukrywane i inaczej nazywane

Zbawienie, zgodnie z teologią wesleyańską, nie jest kwestią wyłączności, przyznawaną niektórym, a innym odmawianą. Miłość Boga, objawiona na krzyżu, jest ofertą dla wszystkich. To przekonanie było wspólnym motywem dla wielu abolicjonistów związanych z Kościołem metodystycznym.


UM News publikuje różne komentarze dotyczące kwestii w obrębie denominacji. Opinie odzwierciedlają różnorodność punktów widzenia i są opiniami autorów, a nie redakcji UM News.


Laura Smith Haviland, urodzona jako kwakierka, stała się czołową abolicjonistką w Michigan w latach 30. XIX wieku. Odkryła jednak, że jej wspólnota wiary nie wspierała jej. Zwróciła się więc ku wesleyańskiemu rozumieniu zbawienia i odnalazła niegasnący ogień wolności.


W latach 50. XIX wieku, Haviland odwiedziła Louisville w stanie Kentucky, przyjaciela aresztowanego za działalność w ramach "podziemnej kolejki"*. Strażnik więzienny, będący liderem wspólnoty metodystycznej, próbował przekonać Haviland, że abolicjoniści mylą się i że niewolnictwo nie jest takie złe. Haviland odparła stanowczo: "Znajdujemy je gdzieś między okładkami Biblii". Następnie wyjaśniła, że wszyscy ludzie są stworzeni na obraz Boga i że Jezus zmarł i zmartwychwstał dla każdego człowieka.


To nacisk na znaczenie krzyża miał swoje korzenie w szczególnej nauce wesleyanizmu. Miłość Boga, objawiona na krzyżu, była oferowana dla wszystkich - każdego indywidualnie i z osobistą, ofiarną mocą.


W dzisiejszych czasach, kiedy nawet wspomnienie o niewolnictwie jest zniekształcane i wykorzystywane do utrwalania niesprawiedliwości, nasza tradycja teologiczna wymaga, byśmy szanowali wartość każdego człowieka. To było i jest wspólne dla wielu abolicjonistów metodystycznych.


Dzisiaj rodzina wesleyańska traktuje poważnie swoje dziedzictwo teologiczne, inwestując czas i energię w różnorodne programy znane jako prace "anty-uprzedzeniowe" i antyrasistowskie. Nie jest to "trendy", świecki trend, ale przykład bycia wesleyańskim.


Konferencji w Michigan oferuje wszechstronny program edukacyjny skupiający się na tych i pokrewnych zagadnieniach. Każdy pastor zobowiązał się do udziału w tym przedsięwzięciu. W całej wspólnocie są kreatywni i konsekwentni ludzie, którzy rozwijają podobną pracę.


Podróż poza rasizmem musi być świadoma systemów i struktur, ale musi być także osobista. Sojourner Truth, metodystka, była znana z tego, jak żyła prawem Bożym.


Prawo moralne, czyli samo prawo Boże, nie jest ani zewnętrznym ciężarem, ani czymś, co można odrzucić. Nasza świętość zależy od spełnienia prawa Bożego w naszych sercach, a to prawo objawia się jako bezwarunkowa miłość dla każdego i wszystkich.


Czas znieść podziały między integralnością teologiczną a poszukiwaniem sprawiedliwości rasowej. Zgodnie z tradycją doktrynalną, są to dwie strony tego samego medalu.


Czy wierzymy w to dzisiaj? Nasza integralność teologiczna jest zagrożona.

 

*Termin "podziemna kolej" odnosi się do sieci tajnych tras i bezpiecznych domów w Stanach Zjednoczonych, przez które uciekali niewolnicy z południowych stanów w celu dotarcia na północ lub do Kanady, gdzie niewolnictwo było nielegalne. Ta nieformalna, dobrze zorganizowana sieć była utrzymywana przez abolicjonistów, którzy pomagali niewolnikom w ucieczce, często ryzykując własne życie i dobrobyt. "Podziemna kolej" nie była rzeczywistą koleją, ale metaforycznym określeniem tej ukrytej sieci pomocy. System działał od późnego XVIII wieku aż do czasu zniesienia niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych po zakończeniu wojny secesyjnej w 1865 roku. (Przyp. tł.)


 

U źródła: UM News, Christopher P. Momany. Chris to kapelan oraz dyrektor ds. stosunków z kościołem w Adrian College, a także członek Wydziału Filozofii/Religioznawstwa. Jest wyświęconym pastorem Kościoła Metodystycznego. Ukończył Adrian College, Princeton Theological Seminary oraz Drew University. Jego prace ukazały się w takich miejscach jak The Christian Century, The Wesleyan Theological Journal, The Asbury Theological Journal, Circuit Rider Magazine oraz The United Methodist Reporter. Napisał książkę poświęconą etyce wesleyańskiej, która nosi tytuł "Doing Good: A Grace-Filled Approach to Holiness" (czynienie dobra: łaskawie napełnione podejście do świętości). Obecnie Chris skupia się na badaniach nad związkiem pomiędzy moralną filozofią okresu przed wojną secesyjną a ruchem przeciw niewolnictwu. Od wielu lat łączy swoje pisanie i nauczanie z naciskiem na tragedię handlu ludźmi. Szacuje się, że obecnie 27 milionów osób jest ofiarami tego procederu.


Foto: Unsplash, Alex Block, Tł. WM


Comentarios


bottom of page