top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

Polska Nauka Dla Świata

Polska nauka ma ogromny potencjał i jest w stanie konkurować z najlepszymi na świecie, również w tak zaawansowanych dziedzinach jak medycyna regeneracyjna

Polska naukowiec, mgr inż. Dagmara Słota, zdobywa międzynarodowe wyróżnienia za innowacyjny biomateriał, który ma potencjał zrewolucjonizować medycynę regeneracyjną. Nie tylko pobudza wzrost naczyń krwionośnych i ma działanie przeciwzapalne, ale także otwiera drogę do precyzyjnego dostarczania leków.


Ukończona przez Dagmarę Słotę biotechnologia na Politechnice Krakowskiej, a także jej rok studiów na Technische Universität w Hamburgu, zaowocowały prestiżowymi nagrodami. Otrzymała wyróżnienie w XIII Ogólnopolskim Konkursie "Student-Wynalazca" oraz srebrny medal podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie w 2023 roku.


Jednym z kluczowych projektów mgr inż. Dagmary Słoty jest stworzenie biozgodnych materiałów kompozytowych, które mogą stanowić podstawę dla przyszłych implantów kostnych. „Nasza technologia umożliwia tworzenie implantów dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta. Te implanty z czasem są w stanie zastąpić naturalną tkankę kostną”, mówi badaczka.


Zespół naukowców pod kierownictwem Słoty skupił się na stworzeniu materiału jak najbardziej zbliżonego do naturalnej kości, zarówno w zakresie wytrzymałości, jak i interakcji z płynami ustrojowymi.


Jej drugi projekt koncentruje się na tworzeniu dwuwarstwowej bioaktywnej powłoki kompozytowej, idealnej do pokrywania endoprotez. Powłoka nie tylko ułatwia lepsze zrastanie implantu z tkankami, ale też wspomaga rozrost naczyń krwionośnych i działa przeciwzapalnie.


Mimo licznych inicjatyw na świecie związanych z biomateriałami, żaden projekt nie osiągnął jeszcze etapu komercjalizacji. Dagmara Słota, pełna optymizmu i ambicji, już planuje kolejne kroki. Celem jest pozyskanie funduszy na kliniczne wdrożenie jej przełomowych biomateriałów.

Materiał ten wskazuje, że polska nauka ma ogromny potencjał i jest w stanie konkurować z najlepszymi na świecie, również w tak zaawansowanych dziedzinach jak medycyna regeneracyjna.

 

U źródła: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

bottom of page