top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

POWOŁANE PRZEZ BOGA

Ta książka to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć, jak różnorodność i zaangażowanie mogą wpłynąć na współczesny Kościół. To również znakomite źródło inspiracji dla kobiet, które mogą dostrzec w tych sylwetkach swoje własne możliwości i aspiracje. Książka jest nie tylko dokumentem historycznym, ale też manifestem pewnej zmiany, która, choć trudna i kontrowersyjna, wydaje się być nieunikniona i konieczna.


Kluczowe momenty w historii ordynacji kobiet w Kościele Ewangelicko-AugsburskimNie można przejść obojętnie obok publikacji "To Bóg je powołał", która dokładnie analizuje i dokumentuje proces otwierania drzwi kościelnych dla kobiet w Polsce. Książka jest dwujęzyczną publikacją, w językach polskim i angielskim, co tylko potwierdza jej międzynarodowy charakter i wagę.
Różnorodność podejść i historii


Jednym z największych atutów książki jest złożoność i różnorodność przedstawionych doświadczeń. Autorzy, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ukazują pełen spektrum dróg, które kobiety przeszły w drodze do ordynacji. Nie ma tu jednej, prostolinijnej ścieżki; są natomiast sylwetki różnych kobiet, które w sposób innowacyjny i niekonwencjonalny weszły na terytorium zdominowane przez mężczyzn.


Przełamywanie barier


Książka wydobywa na światło dzienne opowieści o determinacji, wytrwałości i wielokrotnych próbach znalezienia swojego miejsca w strukturach kościelnych. Szczególnie interesujące są opowieści kobiet, które pomimo braku akceptacji w Polsce, znalazły swoją drogę do ordynacji za granicą.


Radość służby


Można poczuć, że dla tych kobiet duchownych służba jest nie tylko obowiązkiem, ale też prawdziwą pasją i powołaniem. Rozmowy z 9 nowo ordynowanymi księżmi i 3 diakonami oferują osobiste i emocjonalne spojrzenie na wyzwania i sukcesy związane z ich drogą.


Kontekst społeczny i teologiczny


Autorzy nie zapominają również o kontekście społecznym i teologicznym ordynacji kobiet. Analizują historię działań na rzecz zmiany prawa kościelnego i zmiany mentalności wśród luteran i luteranek. Wartościowym dodatkiem jest teologiczne tło zagadnienia ordynacji kobiet, co uzupełnia analizę i daje jej głębszy wymiar.


"Powołane przez Boga" to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć, jak różnorodność i zaangażowanie mogą wpłynąć na współczesny Kościół. To również znakomite źródło inspiracji dla kobiet, które mogą dostrzec w tych sylwetkach swoje własne możliwości i aspiracje. Książka jest nie tylko dokumentem historycznym, ale też manifestem pewnej zmiany, która, choć trudna i kontrowersyjna, wydaje się być nieunikniona i konieczna.

 

Książka pod redakcją: Agnieszki Godfrejów-Tarnogórskiej, ks. Haliny Radacz, Magdaleny Legendź. Agnieszko! Gratulacje! WitekComments


bottom of page