top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

Służąc Kościołowi Jak Równa Z Równym

Spotkanie luteranek we Wrocławiu


W dniach poprzedzających Trzynaste Zgromadzenie Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) w Krakowie, 107 kobiet, zarówno świeckich, jak i duchownych, z różnych zakątków globu zgromadziło się we Wrocławiu. Spotkanie miało na celu przygotowanie do zbliżającego się zgromadzenia, ale także stanowiło istotny moment refleksji i budowania społeczności.


Otwarcie i goście

Nabożeństwo z Komunią Świętą, poprowadzone przez duchowne z Polski, oficjalnie otworzyło spotkanie. Na początku nabożeństwa uczestniczki przywitali bp Jerzy Samiec i bp Waldemar Pytel, a także koordynatorka Programów ds. Sprawiedliwości i Wzmacniania Pozycji Kobiet, prof. Marcia Blasi.


Zmiana perspektywy

Jednym z najważniejszych momentów było powitanie przez bp. Jerzego Samca. Przemawiając, mówił wprost o swojej przeszłości jako zdecydowanego przeciwnika ordynacji kobiet a następnie opisał swoją własną przemianę duchową. „Byłem zdecydowanym przeciwnikiem ordynacji kobiet. Taki jest świat, przynajmniej zachodni, że uczy przyjmowania przekazywanych nam prawd jako oczywistych," powiedział, podkreślając, że jego myślenie uległo zmianie po dogłębnym zbadaniu Słowa Bożego i tradycji teologicznej.


Rola Kobiet w Kościele

Spotkanie było również okazją do zastanowienia się nad wyzwaniami i osiągnięciami kobiet w Kościele. Pierwsze dziewięć kobiet zostało ordynowanych w Polsce w maju 2022 r., co stanowiło duży krok naprzód. „Dziękujemy, dziękujemy, dziękujemy!” — wyraziła swoją radość prof. Marcia Blasi.Sprawiedliwość Płci

Podczas spotkania, ks. dr Anne Burghardt, sekretarz generalna ŚFL, podjęła ważny temat sprawiedliwości płci z perspektywy teologicznej. W swoim wystąpieniu, Burghardt analizowała wybrane fragmenty Biblii, które były używane do utrzymania nierówności i zastanawiała się, w jaki sposób mężczyźni mogą się aktywnie zaangażować w pracę na rzecz równości płci.


Spotkanie, zakończyło się 11 września i było nie tylko forum do dzielenia się pomysłami i modlitwą, ale także platformą do walki z przemocą ze względu na płeć, problemem, który budzi poważne zaniepokojenie w środowiskach kościelnych.


W niedzielę, uczestniczki spotkania wzięły udział w nabożeństwie w kościele Opatrzności Bożej we Wrocławiu. Spotkanie stanowi wyjątkowy i historyczny moment w historii Kościoła, podkreślając, że kobiety nie tylko mają miejsce w duchowieństwie i w świecie teologii, ale są również aktywnymi i równorzędnymi uczestnikami w życiu Kościoła.

 

U źródła: luteranie.pl

Foto: Facebook, autor nn, serwis Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle-Malince

Comments


bottom of page