top of page
  • Zdjęcie autoraRedAdmin

Serwis Informacyjny - niedziela 14 maja

Serwis Informacyjny Radia Safira. Jest dzisiaj niedziela, 14 maja, 134. dzień roku. Z okazji imienin życzymy wszystkiego najlepszego Bonifacemu i Dominice, Izydorowi i Jerememu, Jeremiaszowi i Maciejowi oraz Marii, Michałowi i Wiktorowi

Dzisiaj w Kościele Wczesnochrześcijańskim obchodzona jest szósta niedziela wielkanocna. Tekstem do rozważań jest fragment z Pierwszego listu Piotra z rozdziału trzeciego, wersety od trzynastego do dwudziestego drugiego. Z kazaniem możesz zapoznać się na stronie internetowej www.starokatolicy.org


A w Polsce obchodzimy Dzień Farmaceuty, więc dziś warto podziękować tym pracownikom za ich profesjonalizm i troskę o nasze zdrowie. Na Wyspach Samoa świętujemy Dzień Matek Samoa, więc pamiętajmy o okazywaniu miłości i wdzięczności naszym mamom. W Szwecji obchodzony jest Dzień Języka Migowego, który przypomina o potrzebie uwzględnienia osób niesłyszących i ich unikalnego języka.


Kalejdoskop historyczny. Przenieśmy się w czasie. W 1948 roku powstała Centralna Szkoła Prawnicza w Warszawie, której wartość edukacyjna przetrwała do dziś. Natomiast w 1984 roku odbyła się premiera kultowej komedii science fiction "Seksmisja" w reżyserii Juliusza Machulskiego. Niezapomniane momenty pełne humoru i absurdów!


Warto również wspomnieć o historycznych wydarzeniach. Dokładnie 14 maja 1608 roku w niemieckim Auhausen została zawiązana Unia Ewangelicka, która miała duże znaczenie dla rozwoju ruchu ewangelickiego. A w 1983 roku wulkan Etna na Sycylii dał o sobie znać erupcją, przypominając nam siłę natury.


Z okazji urodzin, wspominamy Hermanna Fuldę, niemieckiego pastora i teologa luterańskiego, który urodził się w 1800 roku. Warto wspomnieć także polskiego rzeźbiarza Władysława Hasiora, który przyszedł na świat w 1928 roku i swoimi dziełami zachwycił wiele pokoleń.


Aktualności. Watykan. Papież Franciszek potwierdził swoją obecność na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie w sierpniu. Będzie przebywał w Portugalii od 3 do 6 sierpnia. Jest to wydarzenie o międzynarodowym znaczeniu, które przyciąga młodych katolików z całego świata.


Polska. Kościół Ewangelicko-Metodystyczny zaprasza do wysłuchania nabożeństwa w niedzielę 21 maja o godz. 8.00 w Drugim Programie Polskiego Radia. Będzie to retransmisja z parafii ewangelicko-metodystycznej w Ełku.


Niemcy. Mary Mohammadi, irańska aktywistka na rzecz praw człowieka, została uhonorowana Nagrodą świętego Szczepana za swoją odwagę i oddanie. Mohammadi była aresztowana i więziona za działalność na rzecz praw człowieka. Nagroda ta jest przyznawana osobom, które wykazują niezwykłą odwagę w obliczu prześladowań. Fundacja Stephanus, która przyznaje nagrodę, pomaga dyskryminowanym chrześcijanom.


Wielka Brytania. Arcybiskup Canterbury, Justin Welby, skrytykował projekt Ustawy dotyczącej Nielegalnej Imigracji, nazywając go "izolacjonistycznym, moralnie nieakceptowalnym i politycznie nierealnym". Welby apeluje o bardziej zrównoważone i globalne rozwiązania wobec problemu nielegalnej imigracji.


Świat. Afganistan, Nigeria, Indie, Rosja czy Wietnam to niektóre z krajów, gdzie dochodzi do systematycznych i poważnych naruszeń praw osób wierzących. Tak twierdzi amerykańska Komisja do spraw Wolności Religijnej. W dorocznym raporcie zarekomendowano status „kraju specjalnej troski” łącznie dla 17 krajów, w tym dla 5 nowych. To znak pogarszającej się sytuacji poszanowania wolności religijnej na świecie.


Watykan. Papież Franciszek podczas zgromadzenia Stanów Generalnych w Rzymie powiedział, że zanik dzietności jest problemem społecznym. Młode pokolenie ma trudności z zakładaniem rodziny ze względu na brak pracy i wysokie koszty życia. Kobiety są szczególnie dotknięte, muszą wybierać między karierą a macierzyństwem. Papież wezwał do polityki prorodzinnej i zmiany mentalności społeczeństwa. Dodał, że dzietność, gościnność i przyjęcie są kluczowe dla szczęśliwej społeczności. Papież podkreślił rolę nadziei i zachęcił do poszukiwania nowych dróg dla społeczeństwa.


Londyn. Brytyjski ekonomista Bridget Rosewell przewiduje, że Brytyjczycy będą musieli przyzwyczaić się do wyższych stóp procentowych, ale ceny mają się ustabilizować. Bank Anglii podniósł stopy procentowe po raz 12. z rzędu. Rosewell zaleca ostrożność kredytobiorcom. Ostrzega wszystkich chrześcijan przed nadmiernym zadłużaniem się w bankach, ponieważ sytuacja gospodarcza jest niepewna.


Polska. Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy i doktor nauk fizycznych, opowiedział o próbach nauczenia sztucznej inteligencji moralności, które zakończyły się niepowodzeniem. Rożek podkreślił zagrożenia związane z AI, takie jak utrata kontaktów międzyludzkich i prywatności. Wyraził obawy, że maszyny zastąpią interakcje międzyludzkie, a także wspomniał o problemach związanych z prawami autorskimi. Rożek podkreślił potrzebę regulacji dotyczących AI. Wskazał również na potencjalne zastosowania Sztucznej Inteligencji w medycynie, takie jak badania nad nowymi antybiotykami.


Wielka Brytania. Carla McLeod Bunter z Somerset w Anglii postanowiła kupić stado owiec, aby pomagać innym poprzez terapię zwierzęcą. Od trzech lat zabiera swoje owce do domów opieki i szkół, dzieląc się radością, jaką one przynoszą. Carla planuje także otworzyć farmę, gdzie ludzie będą mogli zobaczyć nowo narodzone jagnięta. Zaangażowanie w terapię ze zwierzętami przyniosło jej wiele radości i spełnienia. Carla cieszy się, że może realizować swoje marzenie i jednocześnie dawać radość innym.


To wszystko na dzisiaj w naszym radiowym serwisie informacyjnym. Życzymy wam radosnej niedzieli i udanego dnia! Bądźcie z nami na łączach Radia Safira!

 

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page