top of page
  • Zdjęcie autoraRedAdmin

Serwis Informacyjny - niedziela 21 maja

Serwis Informacyjny Radia Safira. Dzisiaj Niedziela, 21 maja. Pozostało 224 dni do końca roku. Swoje imieniny obchodzą: Donat i Jan, Krzysztof i Piotr, Tymoteusz i Wiktor oraz Wszemir. Życzymy im wszystkiego najlepszego!

Dzisiaj w Polsce obchodzimy Dzień Kadeta. Pamiętamy w tym dniu o młodych ludziach, którzy chcą służyć ojczyźnie i realizować swoje patriotyczne powołanie. Także dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Kosmosu, który podkreśla znaczenie eksploracji kosmosu dla ludzkości i rozwijania naszej wiedzy o wszechświecie.


Jest też kolejne święto, to Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej. Upamiętnienie ma na celu promowanie różnorodności kulturowej i wzajemnego szacunku na całym świecie. Ten dzień jest objęty patronatem UNESCO. Świętuje także Czarnogóra. To jej Święto Niepodległości.


Kalejdoskop historyczny. W 2021 roku, podczas wiosennej sesji Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce, ksiądz Semko Koroza został wybrany na biskupa Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. To ważne wydarzenie dla społeczności tego kościoła w Polsce.


W roku 1815 odbyło się poświęcenie luterańskiej katedry w Göteborgu, stanowiącej ważny punkt sakralny dla społeczności luterańskiej w Szwecji.


1901 rok przyniósł otwarcie toru wyścigów konnych o długości 2200 metrów w warszawskich Łazienkach. To miejsce stało się popularnym miejscem spotkań miłośników sportu i rozrywki.


Polskie Towarzystwo Cybernetyczne zostało założone w 1962 roku, mając na celu rozwój i badania w dziedzinie cybernetyki, która odgrywa coraz większą rolę w społeczeństwie.


Zapraszamy do wysłuchania wiadomości z Polski. Dzisiaj, w Kościele Wczesnochrześcijańskim obchodzimy VII Niedzielę Wielkanocy. W Parafii Pawła z Tarsu w Warszawie odbyło się nabożeństwo, podczas którego nauczano na podstawie Pierwszego Listu św. Piotra (1 Piotra 4:12-14, 5:6-11). Nauczanie przypomniało, że wszelkie trudności z jakimi się spotykamy, są częścią naszej wiary i mogą przynieść duchowy wzrost i radość.


W Cieszynie zainaugurowano Dni Kultury Chrześcijańskiej 2023. Organizatorami wydarzenia są: Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” oraz parafia ewangelicko-augsburska i parafia św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Na program tegorocznej edycji spotkań składają się prelekcje, projekcja filmu, spektakle oraz ekumeniczne spotkanie modlitewne.


A teraz wiadomości ze świata. Sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów, pastor Jerry Pillay, spotkał się z patriarchą Moskwy Cyrylem. Omówili podział wewnątrzprawosławny i konieczność jedności na Ukrainie. Delegacja Pastor Pillay zaproponował rozpoczęcie dialogu w formie okrągłego stołu, aby zająć się konfliktem i podziałami w rodzinie prawosławnej. Światowa Rada Kościołów jest narzędziem dialogu między Kościołami i obecnie zrzesza 352 kościoły. Reprezentuje około 580 milionów chrześcijan na całym świecie.


Papież Franciszek wydał przedmowę do książki pt. "Smak zmian: transformacja ekologiczna jako droga do szczęścia". W książce skrytykował eksploatację przyrody i ludzi oraz zachęcał do przyjaznego dla środowiska stylu życia. Współautorami książki są francuski jezuita ks. Gaël Giraud i założyciel ruchu "Slow Food" Carlo Petrini. Papież docenił zaangażowanie młodych ludzi w mniejszą i bardziej świadomą konsumpcję. Książka jest manifestem możliwej przyszłości społeczeństwa i planety. Promuje dialog jako drogę do innowacji.


Archidiecezja Fryburg zakupiła dom w Kijowie. Nieruchomość zostanie przekształcona w centrum socjalne dla osób dotkniętych wojną. Ukraińska Caritas planuje tam świadczyć profesjonalne wsparcie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Caritas International podkreśla potrzebę pomocy dla przesiedleńców wewnętrznych oraz mieszkańców Kijowa. Pomaga osobom starszym i chorym. Do tej pory Caritas zbudowała pięć ośrodków społecznych w innych miastach Ukrainy.


W Jerozolimie odbyły się uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego w sanktuarium na Górze Oliwnej. Muzułmański meczet, który był niegdyś kaplicą chrześcijańską, został otwarty dla katolickiej wspólnoty raz w roku. Chrześcijanie z Jerozolimy i pielgrzymi wzięli udział w liturgiach i nocnym czuwaniu. Odprawiano nabożeństwa w różnych językach. Sanktuarium Wniebowstąpienia ma bogatą historię sięgającą IV wieku i jest ważnym miejscem pielgrzymek.


Siedmioletnia Julia Eskridge odwiedza osoby chore i niedołężne. Pasję pomagania ludziom zaszczepiły jej mama i babcia. Julia uczęszcza do Kościoła Metodystycznego Jeffersontown w Louisville w stanie Kentucky. Dziewczynka nawiązała szczególną więź z 86-letnią Mildred Breckenridge. Spotykają się na rozmowy o Biblii i o sprawach z życia codziennego. Julia jest znana w okolicy z dostarczania kwiatów i warzyw z własnego ogrodu. Dziewczynka chce przynosić radości osobom starszym i samotnym.


To były najważniejsze informacje Radia Safira. Cieszmy się, że jesteście z nami!

 

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page