top of page
  • Zdjęcie autoraRedAdmin

Serwis Informacyjny - piątek 12 maja

Witajcie w Serwisie Informacyjnym Radia Safira. Dziś mamy piątek 12 maja i obchodzimy imieniny Achillesa i Domiceli, Dominika i Joanny oraz Pankracego


Kalejdoskop historyczny. 12 maja 1364 roku, król Kazimierz trzeci Wielki ogłosił akt fundacyjny Akademii Krakowskiej. Uczelnia jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie.


W 1926 roku marszałek Józef Piłsudski rozpoczął przewrót majowy, a w dwieście pięćdziesiątym czwartym roku Stefan pierwszy został papieżem.


Natomiast w 1497 roku papież Aleksander szósty ekskomunikował Hieronima Savonarolę, który był dominikańskim mnichem, kaznodzieją i reformatorem religijnym.


W Polsce, w 1989 roku, prawnie uznano wyznanie Świadków Jehowy, co było ważnym krokiem w kierunku wolności wyznania.


Dziś urodziny obchodziłby polski kompozytor i gitarzysta Jan Nepomucen Bobrowicz, który urodził się 12 maja 1805 roku. W 1895 roku urodził się William Giauque, amerykański fizykochemik, laureat Nagrody Nobla.


W 1915 roku narodził się Roger Louis Schütz-Marsauche, szwajcarski duchowny ewangelicki, założyciel Wspólnoty z Taizé.

Aktualności. Afryka. Powodzie i osuwiska w południowo-wschodniej prowincji South Kivu w Demokratycznej Republice Konga spowodowały śmierć ponad 400 osób. Tysiące ludzi straciło dach nad głową. Biskup Josue Bulambo Lembe-Lembe z Kościoła Chrystusa w Bukavu wezwał wszelkie organizacje do natychmiastowej pomocy. Chodzi o dary w formie żywności, organizowanie schronienia dla dzieci i lekarstw. W rejonie katastrofy zaczęły działać World Vision i United Evangelical Mission. Zmiany klimatu pogłębiają problemy mieszkańców. Według ekologów tego typu katastrofy stają się coraz częstsze i bardziej intensywne na całym świecie.


Polska. Z życia kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. W Rudach koło Rybnika odbył się zjazd grupy Młodych Dorosłych, zorganizowany przez Parafię w Gliwicach. Uczestnicy mieli okazję poznać nowych przyjaciół, spędzić czas z Panem Bogiem. Wzięli udział w różnych atrakcjach, takich jak pokaz szermierki czy przejażdżka kolejką wąskotorową. Program obejmował także wykład i studium życia postaci biblijnych. Nabożeństwo prowadzili Mikołaj Kotkowski i Konrad Indeka. Zjazd zakończył się wieczorem modlitwą i pożegnaniem uczestników - informuje serwis luteranie.pl.


Chiny. Pięciu chrześcijan, którzy zostali zatrzymani w sierpniu zeszłego roku przez chińskie władze za organizowanie zajęć kościelnych, zostało zwolnionych za kaucją. Organizacja Christian Solidarity Worldwide wezwała do odrzucenia zarzutów stawianych więźniom i do poszanowania wolności sumienia, religii i przekonań. W 2018 roku Chiny wprowadziły surowsze przepisy regulujące praktyki religijne.


Kraków. Stypendyści Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia otworzyli w Krakowie świetlicę. W ramach zajęć odbędzie się pomoc w odrabianiu lekcji, śpiewanie czy rysowanie. Nie zabraknie też tańca czy warsztatów muzycznych. Ciekawie prezentuje się propozycja warsztatów fotograficznych. Świetlica będzie funkcjonować w każdy wtorek maja i czerwca w godzinach od szesnastej do dziewiętnastej. Opiekunowie będą czekać w salach krakowskiego Arcybractwa Miłosierdzia na ulicy Siennej 5 w Krakowie. Świetlica jest przygotowana dla najmłodszych, w wieku od pięciu do dwunastu lat. Zajęcia są bezpłatne.


Ukraina. Wczoraj w Kijowie zakończyła się dwudniowa wizyta przedstawicieli Konferencji Episkopatu Skandynawii. Delegacji przewodniczyli kardynał Anders Arborelius, pierwszy i jedyny kardynał Szwecji, oraz bp Eric Varden, norweski biskup katolicki.


Polska. „Państwo i Kościół – współpraca czy separacja”. Pod tym hasłem 18 maja 2023 roku odbędzie się w Łodzi ogólnopolska konferencja naukowa organizowana przez Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń. W programie wiele ciekawych wystąpień naukowców z całej polski, zapowiada rektor seminarium, ksiądz Sławomir Szczyrba.


Świat. Właśnie minęło 50 lat od pierwszego testu telefonu komórkowego. W 1973 roku inżynier Motoroli Martin Cooper, zadzwonił na swoim telefonie komórkowym do konkurenta z AT&T. Aparat ważył ponad kilogram i miał wielkość cegły. Od tamtego czasu technologia telefonów komórkowych poszybowała w górę i zmieniła społeczeństwo tak bardzo, że niektórym trudno sobie wyobrazić życie bez telefonów komórkowych. Obecnie według badań, 85% Amerykanów posiada smartfon. Liczba abonentów na całym świecie niemal dorównuje liczbie ludzi na ziemi. Przyszłość telefonów komórkowych zdaje się być fascynująca. Futuryści przewidują, że telefony będą się łączyć z okularami, zestawami do rzeczywistości wirtualnej a nawet implantami w ciele.


Dziękujemy za wspólny spędzony czas i do usłyszenia w następnym serwisie.

 6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page