top of page
  • Zdjęcie autoraRedAdmin

Serwis Informacyjny - poniedziałek 22 maja

Witajcie słuchacze Radia Safira! Jest poniedziałek, 22 maja, 142. dzień roku. Do imienin Sylwestra mamy jeszcze 223 dni. Ale dzisiaj chcemy świętować imieniny Doriana i Emila, Heleny i Jana, Julii i Romana oraz Wiesława i Wiesławy

Przechodząc do świątecznych ogłoszeń. Dzisiaj obchodzimy w Polsce Dzień Praw Zwierząt. Na arenie międzynarodowej obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. A na Martynice obchodzone jest Święto Zniesienia Niewolnictwa.


W naszym kalejdoskopie historycznym sięgamy do roku 1364. To wtedy Król Kazimierz III Wielki nadał prawa miejskie Skawinie koło Krakowa. Przesuwamy się do roku 1911, gdy we Lwowie powstały pierwsze 4 drużyny skautowe. Ten dzień uznaje się za początek ruchu harcerskiego w Polsce. A w roku 1922 Amerykanin Willis Carrier, uznawany za ojca współczesnej klimatyzacji, zaprezentował nowe urządzenie chłodnicze ze sprężarką odśrodkową.


W dzisiejszym serwisie urodzinowym zwracamy uwagę na Elisabeth Williams. To północnoirlandzka pacyfistka i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla. Urodziła się w 1943 roku. Z kolei David Tonzar to czeski duchowny i biskup diecezji praskiej. Teolog i wykładowca akademicki, który obchodzi swoje urodziny właśnie dzisiaj 22 maja. I nie zapominajmy o Richardzie Wagnerze, niemieckim kompozytorze, dyrygencie i teoretyku muzyki, który przyszedł na świat w roku 1813.

Wiadomości z Polski. W ubiegłym tygodniu w Kościele Chrześcijan Baptystów odbyły się egzaminy kościelne dla Siergieja Potapova i Mikołaja Glavnyka. To dwaj bracia z Ukrainy, którzy wkrótce zostaną wprowadzeni w urząd pastora. Odbyło się także posiedzenie Rady Kościoła, gdzie omawiano bieżące sprawy i podejmowano uchwały, w tym dotyczące powołania nowych zborów. Trwają przygotowania do XLIII Krajowej Konferencji Kościoła, która odbędzie się od 1 do 3 czerwca. Modlimy się o błogosławieństwo dla wszystkich służących w swoich zborach oraz o nowych liderów. Tak czytamy w serwisie internetowym chrześcijan baptystów.


W Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Teologiczna z okazji 50. rocznicy Konkordii Leuenberskiej. Wydarzenie jest organizowane przez Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie oraz trzy polskie kościoły ewangelickie. Współorganizatorem jest także Polska Rada Ekumeniczna. Konferencja skupi się na dziedzictwie i wyzwaniach związanych z Konkordią Leuenberską. Sesje będą odbywać się z udziałem wybitnych prelegentów. Wydarzenie zaplanowane jest na dzień 24 maja w Warszawie.


Kościół Ewangelicznych Chrześcijan w Warszawie Zagórna 10, zaprasza na trzy ważne wydarzenia. 3 czerwca organizowany jest piknik rodzinny w Zawiszynie. 17 czerwca odbędzie się spotkanie dla mężczyzn z projekcją filmu pod tytułem "Odważni". W programie także wykład i kolacja. Natomiast 18 czerwca podczas nabożeństwa, planowany jest Chrzest Wiary. To doskonała okazja dla członków i sympatyków kościoła, aby spędzić razem czas. Przygotujcie się na wspaniałą atmosferę! Więcej informacji w serwisie informacyjnym kościoła pod adresem: www.z10.pl


Polscy ewangelicy zapraszają na spotkanie młodych luteran, które odbędzie się w dniach 4-11 września. Wydarzenie skierowane jest do młodych osób z różnych Kościołów luterańskich z Europy Środkowej. Spotkania będą miały miejsce we Wrocławiu, Krzyżowej i Krakowie. Towarzyszyć im będzie Trzynaste Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej. Organizatorem jest Kościół Ewangelicko-Augsburski w Rzeczypospolitej Polskiej. Szczegóły w serwisie pod adresem luteranie.pl


Wiadomości ze świata. Kościół Metodystyczny w Nowym Jorku nadal pomaga migrantom pomimo zmiany polityki imigracyjnej. Oferuje on pomoc rzeczową i prawną. Choć oczekiwano większego napływu migrantów po zakończeniu restrykcji COVID-19, to jednak takiego wzrostu nie zaobserwowano. Kościoły w San Diego również angażują się w wsparcie migrantów. Niektóre organizacje wyrażają obawy dotyczące nowych trendów w polityce imigracyjnej administracji Bidena. Kościół Metodystyczny nadal utrzymuje swoje zobowiązanie do przyjmowania i wspierania migrantów. Metodyści postulują również o reformę systemu imigracyjnego w USA.


W Bronksie w Nowym Jorku uruchomiono Kościelny Związek Kredytowy (Episcopal Federal Credit Union). To ma być pomoc dla ludzi z mniejszymi dochodami, którzy nie mają szans na kredyt w bankach komercyjnych. Celem Kredytu Kościelnego jest zapewnienie równego traktowania i dostępu do kredytów o niższym oprocentowaniu. Członkowie parafii oraz osoby z lokalnych społeczności, które wcześniej nie miały dostępu do bankowości, będą miały możliwość korzystania z kościelnych usług finansowych. Organizacja ma pomagać w zarządzaniu finansami i budowaniu zdolności kredytowej.


Anchorage, Alaska. Kościół „Every Nation United Methodist” („Wszystkie Narody Zjednoczonych Metodystów”) w został założony dla rdzennych mieszkańców Alaski. Ksiądz Murray Crookes, to jedyny duchowny tej wspólnoty. Organizuje cotygodniowe spotkania i studia biblijne oraz niedzielne nabożeństwa. Ciekawe jest to, że pastor pielęgnuje w życiu kościoła i w nabożeństwach stare tradycje mieszkańców Alaski. Pastor założył również organizację non-profit. Fundacja ma na celu zapewnienie wsparcia rdzennym mieszkańcom Alaski, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Kościół stara się stworzyć przyjazne i wielokulturowe miejsce spotkań. Ten Kościół jest drugą co do wielkości wspólnotą chrześcijańską w stanie Alaska.


Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne udostępniło w Internecie wirtualną wycieczkę. Wycieczka prowadzi przez sale muzealne. Można też wejść na dach pałacu papieskiego w Castel Gandolfo. Podczas wędrówki zapoznasz się z historią Obserwatorium od czasów pontyfikatu papieża Grzegorza XIII. Prezentowane są dawne przyrządy naukowe i działalność astronomów w Castel Gandolfo oraz w Tuscon. Można również zobaczyć historyczne teleskopy na dachu muzeum. Jest też okazja do wejścia na taras Pałacu Papieskiego. Zwiedzanie online jest dostępne na stronie internetowej Obserwatorium.


To były nasze najważniejsze wieści na dziś. Wkrótce wracamy z kolejnymi informacjami. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas. Niech nam wszystkim Bóg błogosławi.

 

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page