top of page
  • Zdjęcie autoraRedAdmin

Serwis Informacyjny - sobota 20 maja

Witamy w Serwisie Informacyjnym Radia Safira. Dzisiaj jest sobota, 20 maja, a do zakończenia roku pozostaje nam jeszcze 225 dni.

Dzisiaj swoje imieniny obchodzą Aleksander i Anastazy, Bernardyn i Elfryda, Józefa i Karol, Teodor oraz Wiktoria. Wszystkim solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia!


Kalejdoskop historyczny. 20 maja 1792 roku, otwarto i poświęcono Cmentarz Powązkowski w Warszawie. To jeden z najważniejszych i najstarszych cmentarzy w stolicy. 70 lat później, w 1862 roku, założono Muzeum Narodowe w Warszawie, które do dziś jest jednym z najważniejszych ośrodków kultury i sztuki w Polsce.


20 maja 325 roku, otwarto Sobór Nicejski I, na którym potępiono arianizm, uchwalono nicejskie wyznanie wiary i rozstrzygnięto spór o datę świąt Wielkanocnych. W 1932 roku, amerykańska pionierka lotnictwa Amelia Earhart, jako druga osoba w historii po Charlesie Lindberghu, rozpoczęła udany samotny lot przez Atlantyk.


Dzisiaj przypada również rocznica urodzin wielu znanych postaci. W 1877 roku urodził się Władysław Szczepański, polski duchowny katolicki, biblista, archeolog i orientalista. W 1918 roku na świat przyszedł Edward B. Lewis, amerykański genetyk i laureat Nagrody Nobla. Natomiast w 1919 roku urodził się Gustaw Herling-Grudziński. To polski prozaik, eseista, krytyk literacki, antykomunista i emigrant polityczny.


Aktualności ze świata. Kościół Adwentystów Dnia Siódmego prowadzi projekt "Mission Refocus”. Inicjatywa ma na celu zachęcanie wszystkich członków kościoła do pełnienia roli misjonarzy lub wspierania misjonarzy na całym świecie. Pastor Dieter Bruns, dyrektor Służby Wolontariatu Adwentystycznego dla Dywizji Południowoamerykańskiej, przypomina lokalnym kościołom jak ważna jest działalność misyjna. W ramach projektu planowane jest zwiększenie liczby wolontariuszy i profesjonalistów. Adwentysta zachęca do podróży misyjnych oraz do inwestycji w infrastrukturę ośrodków misyjnych. W tym celu istotna jest integracja pomiędzy projektami i działami, co daje więcej możliwości dla członków Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.


Światowa Rada Kościołów wraz z innymi globalnymi organizacjami, złożyły w ONZ międzywyznaniowe oświadczenie. Ten apel popiera Kampanię na rzecz „Zatrzymania Zabójczych Robotów”. Oświadczenie potępia prace nad rozwojem autonomicznych broni. Podkreśla znaczenie utrzymania ludzkiej kontroli nad takimi technologiami. Oświadczenie kończy apel do ONZ i osób wpływających na politykę, o ustanowienie i egzekwowanie globalnego zakazu na rozpowszechnianie broni autonomicznych.


Przedstawiciele dziewięciu związków wyznaniowych wystosowali wspólny protest do władz Portugalii w związku z zatwierdzeniem w piątek przez parlament tego kraju ustawy legalizującej eutanazję. W upływającym tygodniu ustawę podpisał prezydent Portugalii. Szef państwa powiedział, że portugalskie ustawodawstwo zobowiązywało go do podpisania ustawy. Wyjaśnił, że po marcowym zgłoszeniu prezydenckiego weta, parlament ponownie przegłosowała tą samą ustawę.


Aktualności z Polski. 14 maja na Ursynowie w Warszawie odbyło się poświęcenie cerkwi prawosławnej „Hagia Sophia”. To pierwsza od ponad stu lat nowa świątynia prawosławna w mieście. Ceremonii przewodniczył metropolita Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W uroczystości wzięli udział również goście ekumeniczni, w tym przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej, biskup Andrzej Malicki.


Polska Rada Ekumeniczna zaprasza na warsztaty poświęcone tematyce działania kryzysowego we wspólnocie. Spotkania odbędą się 23 maja, w godzinach od 11:00 do 15:00, w siedzibie Polskiej Rady Ekumenicznej przy ul. Willowej. Podczas spotkań uczestnicy omówią materiały wydane w ramach europejskiego projektu "Bezpieczniejsze i Silniejsze Wspólnoty w Europie". W roli eksperta pojawi się doktor Tomasz Białek, emerytowany oficer Wojska Polskiego i specjalista do spraw bezpieczeństwa.


Ksiądz Jan Byrt to luterański duchowny znany z licznych inicjatyw charytatywnych i ewangelizacyjnych. Teraz zaprasza użytkowników jednośladów do udziału w uroczystym nabożeństwie, które odbędzie się 28 maja w Zesłanie Ducha Świętego. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11:00 w ewangelickim kościele na Salmopolu. Ksiądz Byrt jest znany z wielu nietuzinkowych inicjatyw. Prowadził między innymi zimową akcję „Podziel się nartami”. Dzięki temu sprzęt narciarski trafiał do tych, którzy na niego nie mogą sobie pozwolić. Natomiast wiosną, młodzi Ukraińcy mieszkający w Szczyrku otrzymali rowery, hulajnogi i deskorolki. Luteranin w przeszłości zapraszał na wypoczynek dzieci ze Słowacji i Bieszczad. Gościł cudzoziemców, którzy za darmo uczyli dzieci angielskiego i zbudował ołtarz europejski w Beskidzie Śląskim. T


o był Serwis Informacyjny Radia Safira. Przyjmijcie najlepsze weekendowe życzenia! Niech Wam Bóg błogosławi.

 

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page