top of page
  • Zdjęcie autoraRedAdmin

Serwis Informacyjny - środa 17 maja

Zaktualizowano: 17 maj

Serwis Informacyjny Radia Safira. Dziś mamy środę, 17 maja. Do końca roku pozostaje nam już tylko 228 dni. Radosne imieniny dzisiaj obchodzą: Antonia i Bruno, Brunon i Sławomir, Weronika i Wiktor oraz Wilhelm. Wszystkim solenizantom składamy serdeczne życzenia.

Patrząc na kalendarz świąt, warto wspomnieć, że w Demokratycznej Republice Konga obchodzi się Święto Wyzwolenia Narodowego. Na Nauru oraz w Norwegii natomiast, to Dzień Konstytucji. Ponadto, na całym świecie świętujemy Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego, proklamowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.


Zajrzyjmy też do lekcji historii. W roku 1557, Augustów otrzymał prawa miejskie. A jeszcze wcześniej, w 1101 roku, król Jerozolimy Baldwin I z Boulogne zdobył Cezareę.


Przypominamy również o ważnych postaciach, które przyszły na świat tego dnia. W 1791 roku urodził się Richard Pius Miles, amerykański duchowny katolicki, biskup Nashville. A w 1749 roku przyszedł na świat Edward Jenner, brytyjski lekarz, który odkrył szczepionkę przeciwko ospie.


Aktualności. Polska. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd analizuje możliwość przedłużenia wakacji kredytowych, z uwzględnieniem problemów Polaków ze spłatą kredytów oraz prognozowanej inflacji i stóp procentowych. Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta prawdopodobnie w czerwcu lub lipcu. Wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu mieszkaniowego, zostały wprowadzone ustawą z lipca poprzedniego roku. Te działania mają na celu wsparcie kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej.


Niemcy. 14 maja rozpoczęła się akcja zielonoświątkowa Renovabis, skupiająca się na pomocy migrantom zarobkowym z Europy Wschodniej. Biskup Hildesheimu, Heiner Wilmer, zwraca uwagę na nieodpowiednie warunki pracy i wyzysk tych osób w Niemczech, apelując o poprawę ich sytuacji. Dyrektor Renovabis, Thomas Schwartz, wskazuje na negatywne skutki migracji zarobkowej dla krajów pochodzenia, jak np. Rumunia, która traci wykształconych lekarzy na rzecz Europy Zachodniej. W ramach ograniczenia migracji zarobkowej Renovabis wspiera start-upy na Bałkanach i dąży do zapewnienia godnej płacy i traktowania migrantom w Niemczech.


Polska. Rzecznik rządu, Piotr Müller, poinformował o planach podniesienia świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł od stycznia 2024 roku. Finansowanie tego projektu ma być możliwe dzięki poprawie stanu budżetu państwa. Program "Rodzina 500 plus", z którego korzysta obecnie ponad sześć milionów dzieci. Świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom do 18 roku życia, niezależnie od dochodów.


Rzym. Wspólnota świętego Idziego zorganizowała w Rzymie modlitwę i spotkanie na rzecz pokoju. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 25 krajów Afryki. Nelson Moda, pochodzący z Mozambiku, podkreślił, że wszyscy jesteśmy siostrami i braćmi niezależnie od granic. Przemoc, wojna, antysemityzm i nienawiść dotyczą wszystkich. Modlitwa była hołdem dla ofiar przemocy oraz potwierdzeniem globalnego zaangażowania Wspólnoty na rzecz pokoju.


Naukowcy z University of Texas opracowali system łączący sztuczną inteligencję ze skanerem MRI, który odczytuje myśli ludzi i zamienia je na tekst. W eksperymencie uczestnicy słuchali lub wyobrażali sobie historię, a ich mózgi były skanowane przy pomocy MRI. Ważnym aspektem jest to, że system nie wymaga wszczepiania elektrod do mózgu, a użytkownik nie jest ograniczony do predefiniowanej listy słów. Chociaż obecna wersja systemu jest używana tylko w laboratorium, naukowcy mają nadzieję, że ta technologia pomoże w komunikacji osobom chorym.


Dziękujemy za uwagę. To były dzisiejsze wiadomości w Serwisie Informacyjnym Radia Safira.

 

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page