top of page
  • Zdjęcie autoraRedAdmin

Serwis Informacyjny - wtorek 16 maja

Dzień dobry, kochani Słuchacze! Witamy was w Serwisie Informacyjnym Radia Safira, gdzie codziennie przekazujemy wiadomości z całego świata. Dzisiaj jest wtorek, 16 maja, a do końca roku zostało nam 229 dni i 229 okazji, by cieszyć się życiem i dzielić miłością!

W tym dniu swoje imieniny obchodzą Adam i Adamina, Andrzej i Brendan, Fidol, Germeriusz oraz Honorat i Jędrzej. Wszystkim Jubilatom składamy najserdeczniejsze życzenia.


W Polsce dzisiaj obchodzimy Dzień Straży Granicznej - tym samym oddajemy hołd tym, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo. Tymczasem w Malezji dziś święto Nauczycieli - serdeczne gratulacje dla tych, którzy kształtują młode umysły.


Ze świata kina. 16 maja to data dwóch ważnych premier. W 1975 roku po raz pierwszy pokazano odcinek serialu "Czterdziestolatek" w reżyserii Jerzego Gruzy. Oglądając „Czterdziestolatka" rozumiesz, że prawdziwa komedia nie polega na pukaniu w czoło, ale na tym, żeby uderzyć w samo polskie serce.


Jest też druga telewizyjna rocznica. 16 maja 1983 roku na ekrany kin wszedł "Wielki Szu" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. "Wielki Szu" to film, w którym Jan Nowicki pokazuje, że można być oszustem na ekranie i jednocześnie kraść serca widzów - a wszystko to podczas gry w pokera.


A teraz kalendarium historii. 16 maja to niezwykła data w historii Gdańska. W 1920 roku przeprowadzono wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego przyszłego Wolnego Miasta Gdańska. To był jeden z ważnych kroków na drodze do niezależności. Z kolei w 1975 roku Junko Tabei, nieustraszona Japonka, jako pierwsza kobieta zdobyła szczyt Mount Everest. Przygotowania rozpoczęła już w 1971 roku zdobywając wszystkie ważniejsze szczyty w Japonii oraz w Alpach.


16 maja to data urodzin dwóch niezwykłych postaci. W 1755 roku przyszedł na świat Jan Nepomucen Kossakowski, polski duchowny katolicki i biskup inflancko-piltyński, wileński i inflancki, a także członek Komisji Edukacji Narodowej. A w 1873 roku urodził się Ber Percowicz, naczelny rabin Polski.


Aktualności. Polska. W Warszawie odbyła się konferencja na temat pedagogiki religii i kultury. Rozmawiano o humanizacji edukacji, interdyscyplinarności w pedagogice religii. Mówiono o wyzwaniach związanych z nauczaniem religii w szkole, potrzeby pokoju w edukacji, socjalizacji i działaniach twórczych w rozbudzaniu potencjału człowieka. Konferencja została zorganizowana przez Polską Radę Ekumeniczną, Chrześcijańską Akademię Teologiczną i Wyższą Szkołę Teologiczno-Społeczną.


USA. Chicago. Szkoła Teologii Luterańskiej w Chicago i Seminarium Teologiczne McCormick przenoszą się na kampus Katolickiego Uniwersytetu Teologicznego. Tak tworzą teologiczny mega-kampus na południu Chicago. Każda ze szkół pozostanie niezależna, zachowując własną tożsamość, misję i zarządzanie. Instytucje mają rozpocząć prowadzenie zajęć na kampusie jesienią 2023 roku. Decyzja ta jest odpowiedzią na zmieniający się krajobraz religijny w Stanach Zjednoczonych. Rachunek ekonomiczny zmusza seminaria do sprzedaży części lub całości swoich nieruchomości. Współpraca między trzema szkołami jest uważana nie tylko za wsłuchanie się w głos rozsądku ale też za "model ekumenicznej współpracy".


Polska. Ania z warszawskiego zboru Ewangelicznych Chrześcijan od stycznia 2023 roku angażuje się w misję chrześcijańską w Ugandzie. Pomaga miejscowym misjonarzom i angażuje się w działania na rzecz dzieci. Więcej informacji na temat można znaleźć na jej blogu: annasiemczuk.pl. Historia zboru Ewangelicznych Chrześcijan w Warszawie zaczęła się w 1923 roku, czyli pięć lat po I wojnie światowej. Zbór gromadził wiernych z różnych nurtów ewangelikalnych. Od 1987 roku gromadzi głównie Ewangelicznych Chrześcijan. Pastorem Zboru jest Sławomir Foks.


Izrael. Historyczną wizytę w Jerozolimie odbył Patriarcha Syryjskiego Kościoła Prawosławnego, Moran Mor Ignatius Aphrem II. Jest to pierwsza taka wizyta od czasu odwiedzin Patriarchy Antiochii w 1966 roku. Wizyta miała miejsce z okazji inauguracji Arcybiskupa Mor Anthimosa. Patriarcha odwiedził liczne świątynie, w tym Kościół Grobu Świętego, gdzie odmówił modlitwę. Wizytę zakończył pobłogosławieniem wiernych i odwiedzinami w Betlejem.


Polska. Wrocław to miasto, gdzie działa Wspólnota Chrześcijańska „Swojczyce”. Co ich wyróżnia? Starają się łączyć Słowo Boże z codziennym życiem i budują relacje z Bogiem w różnych sferach. Ta wspólnota to miejsce dla ludzi, których łączy imię Jezusa. Niedzielne nabożeństwa posiadają wspaniałą oprawę muzyczną. Rozważanie biblijne dotykają konkretnych, codziennych spraw. Dla tych, którzy przeżyli nowe narodzenie z Bogiem, przygotowana jest także Wieczerza Pańska. Jeśli pragniecie odmienić swoje życie i poznać prawdziwą siłę wiary, to ta Wspólnota może być miejscem dla was. Więcej informacji znajdziesz w serwisie pod adresem www.wroclaw.kwch.org.


Świat. Nowa metoda leczenia raka piersi zdaje się być nad wyraz obiecująca. Badanie opublikowane przez South West News Service i New Scientist opisuje użycie miniaturowego implantu z samo napełniającą się baterią. Implant umożliwił nowej klasie leków zwalczanie nowotworów. W ciągu 14 dni u pięciu myszy, które otrzymały baterię i leczenie, guzy zmniejszyły się średnio o 90 procent". Tak twierdzi profesor Fan Zhang z Uniwersytetu Fudan w Szanghaju. "U czterech z tych myszy nastąpiło całkowite zniknięcie guza." – powiedział autor badań.


USA. Floryda. Norman Desrosiers, emerytowany ksiądz Episkopalny, pomimo emerytury utrzymuje aktywny tryb życia. Norman ma 76 lat i pełni obowiązki tymczasowego księdza w Kościele Episkopalnym świętej Elżbiety na Florydzie. Dwa razy w tygodniu pracuje jako wolontariusz w Ogrodzie Zoologicznym Brevard w Melbourne. Ksiądz został niedawno wybrany najlepszym z pięciuset „wolontariuszy roku”. Norman widzi podobieństwa między swoją służbą w kościele i w ogrodzie zoologicznym. Ludzie i zwierzęta to podobne stworzenia Boże. Mówi, że obie te role mają na celu niesienie pomocy i wsparcia.


To był serwis informacyjny Radia Safira. Pamiętajcie, że każdy dzień to nowa szansa, by spełnić swoje marzenia. Bądźcie z nami!

 

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page