top of page
  • Zdjęcie autoraRedAdmin

Serwis Informacyjny - wtorek 23 maja

Zaktualizowano: 2 dni temu

Serwis Informacyjny Radia Safira. Dzisiejsza data to 23 maja. Mamy wtorek a do końca roku pozostaje nam 222 dni

Dziś swoje imieniny obchodzą: Emilia i Eufrozyna, Jan i Julian, Lucjusz i Łucjusz oraz Michał i Symeon. Wszystkiego najlepszego!


Przejdźmy teraz do naszego kalejdoskopu historycznego. W dniu 23 maja 1591 roku w Krakowie doszło do antyprotestanckich rozruchów. Zbór ewangelicki przy ulicy św. Jana w Krakowie został całkowicie zniszczony w wyniku tak zwanego "tumultu krakowskiego". Niestety, nigdy nie został odbudowany. Zgodnie z prawem Kaduka, został przekazany Stanisławowi Lubomirskiemu, a następnie przekazany zakonowi Bernardynów.


Przejdźmy teraz do wydarzeń z roku 1588. W krypcie katedry wawelskiej odbył się pogrzeb króla Stefana Batorego. Natomiast w 1940 roku, polski okręt podwodny ORP "Orzeł" wyruszył w swój ostatni patrol na Morze Północne. Niestety, zaginął bez śladu dwa dni później.


A teraz przypominamy pamiątki urodzin. W dniu 23 maja 1908 roku urodził się John Bardeen, amerykański fizyk i laureat Nagrody Nobla. Natomiast w roku 1862 urodził się Hermann Gunkel, niemiecki teolog protestancki.


Wiadomości z Polski. Kraków. Biskup Damian Muskus udzielił święceń diakonatu dominikanom w bazylice Trójcy Świętej w Krakowie. W homilii zachęcał diakonów do bycia sługami modlitwy, radości i miłości. Biskup zwrócił uwagę, że ich służba powinna mobilizować wspólnotę do stawania się bardziej ewangeliczną, miłującą i prostą. Dominikanie to zakon mężczyzn założony przez św. Dominika Guzmána w XIII wieku. Są to kaznodzieje i misjonarze, którzy poświęcają się głoszeniu Ewangelii, studiowaniu teologii i modlitwie.


Częstochowa. Zakon Paulinów zaprasza młodych mężczyzn na „Rekolekcje Powołaniowe” do Częstochowy. Wydarzenie rozpocznie się 26 maja i potrwa do 28 maja. To okazja do rozeznania swojej drogi życiowej, zarówno w kontekście życia zakonnego, jak i kapłańskiego. Rekolekcje będą obejmować modlitwę, katechezy oraz udział w święceniach kapłańskich.


Wiadomości ze świata. USA. Ponad 50 studentów z Południowej Karoliny weźmie udział w programie „GenSend”, organizowanym przez North American Mission Board. To największa liczba uczestników spośród wszystkich stanowych konwencji baptystycznych. Program umożliwia studentom spędzenie 6-8 tygodni w strategicznych miastach. Tam zaangażują się w służbę misyjną.


Watykan. Pielgrzymi z archidiecezji Spoleto-Nursji przybyli oni do Rzymu, aby świętować rocznicę konsekracji swojej katedry. Papież zachęcał pielgrzymów, aby odkrywali i pokazywali piękno, podobnie jak ich katedra. Kościół powinien skupić się na modlitwie, miłości i głoszeniu ewangelii, zamiast na drugorzędnych aspektach. Franciszek zachęcał do odnowy duszpasterskiej i odważnych wyborów w ewangelizacji. Papież powiedział, że Ewangelia przychodzi poprzez piękno świadectwa życia."


Francja. W ubiegły weekend, we Francji zebrało się ponad 6 500 młodych chrześcijan na konferencji pod nazwą "Echo". Konferencja skupiła się wokół tematu "Zobacz, czynię coś nowego". Drugi temat to „Ja i Bóg, My i Bóg, Ty i ja”. Były kazania, uwielbienie, warsztaty i koncerty. Liczba ewangelikalnych chrześcijan we Francji wynosi około 745 000. "Echo" jest jednym z największych wydarzeń tego rodzaju w południowej Europie. Celem każdej konferencji jest przygotowanie młodych ludzi na przyszłość, odkrycie służby i doświadczenie misji.


Watykan. Z okazji szczytu „G7”, Papież Franciszek napisał list do japońskiego biskupa Alexisa-Mitsuru Shirahamy. Franciszek przypomina, że to ludzkie braterstwo i solidarność stanowią najlepszą drogę ku przyszłości. „Hiroszima to „symbol pamięci”. Ten symbol z mocą głosi o niestosowności broni nuklearnej. Trzeba inaczej odpowiadać na zagrożenia dla pokoju.

USA. Podczas pogrzebu Hody'ego Childressa z Alabamy, jego rodzina dowiedziała się o tajemnicy, którą skrywał przez wiele lat. Okazało się, że regularnie przekazywał pieniądze do apteki Geraldine Drugs. Tak stworzył tajny fundusz dla ludzi, którzy mieli trudności z opłacaniem leków. Chciał pozostać anonimowy. Hody zmarł na początku tego roku. Był weteranem Sił Powietrznych USA i pracował dla firmy lotniczej Lockheed Martin. Na pogrzebie żegnała go żona, dzieci, troje pasierbów, 15 wnucząt, sąsiedzi i przyjaciele. Hody zostawił po sobie piękne dziedzictwo. Zostanie pamiętany jako skromny sługa, który zawsze pomagał innym.


To wszystko w tym serwisie. Dziękujemy za słuchanie Serwisu Informacyjnego Radia Safira.

 

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page