top of page
  • Zdjęcie autoraRedAdmin

Siła i godność

Codziennie w Radio Safira nowy cykl krótkich audycji, tym razem opartych na Księdze Estery


Estera była osobą pełną wdzięku i elegancji. W 2 rozdziale Księgi Estery napisane jest, że “dziewczyna pozyskała sobie życzliwość” króla (werset 9). Czyż nie brzmi to pięknie?

Choć została przyłączona do haremu i uczestniczyła w jego aktywnościach niechętnie, Estera nie wykazywała postawy pełnej pretensji i rozgoryczenia. Jestem przekonany, że dostrzegała “Bożą rękę” w sytuacji, w jakiej się znalazła. Cóż za różnica pomiędzy nią a pozostałymi kobietami w haremie! Jej cechy charakteru oraz usposobienie nie mogły pozostać niezauważone. Opinia o niej przykuwała uwagę wszystkich służących na królewskim dworze.


Estera wykazywała także niezwykłą powściągliwość i opanowanie. Nikomu nie powiedziała, że jest Żydówką. Dlaczego? Bo właśnie to nakazał jej kuzyn Mordechaj. Nic nie było w stanie nakłonić ją do złamania zawartego z nim przymierza.


Bóg podarował każdej kobiecie pewną dozę tajemnicy. (To jest coś, czego szczerze mówiąc mężczyźni nie posiadają. Cechuje nas duża przewidywalność.) A zdolność Estery do poskramiania samej siebie czyniła ją jeszcze bardziej wyjątkową. Chodzi mi szczególnie o powściągliwość werbalną. Wiedziała znacznie więcej niż to, co mówiła. Umiała zachować tajemnicę.


Powściągliwość w mowie jest nieczęsto spotykaną cechą w obecnych czasach. Dzięki krzyczącym nagłówkom gazet, obnażającym kulisy tabloidom, łamiącym wszelkie tabu telewizyjnym show… nic nie jest już powściągliwe. Kiedy ostatnio ktoś w telewizyjnym programie się zarumienił? Wydał się onieśmielony?


Pamiętaj, że skromność i powściągliwość zawsze działają na twoją korzyść. Ucz się poskramiać sam siebie. Zwracaj uwagę na słowa, które wypowiadasz. Czy są one godne królewskiej córki/królewskiego syna? Bądź osobą, której inni nie będą bali się powierzać swoje tajemnice… która będzie wzbudzała zaufanie i szacunek.


Idź odważnie przez życie z godnością Bożego dziecka.


Audycji możesz słuchać dzięki Fundacji IFL Polska

 

Na podstawie: Charles R. Swindoll, “Strength and Dignity”, w: Great Days with the Great Lives (Nashville: W Publishing Group, 1995), s. 195.

Copyright © 1995 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page