top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

Sztuczna Inteligencja O Indiach

Zapytaliśmy AI, co sądzi o indyjskim locie na księżyc vs. ubóstwie w Indiach


Indie stały się czwartym krajem, który dotarł na Księżyc, dzięki misji Chandrayaan trzy. Projekt kosztuje siedemdziesiąt milionów euro. Misja ma na celu badanie południowego bieguna Księżyca, a zalążek jej sukcesu można znaleźć w kościele katolickim w stanie Kerala. To tam w latach sześćdziesiątych uruchomiono pierwszą stację rakietową. Nasza redakcja zastanawiała się, jak porównać ilość posiłków dla głodujących w Indiach, które można przygotować za siedemdziesiąt milionów euro, do pożytków płynących z badania południowego bieguna księżyca. Zapytaliśmy o to sztuczną inteligencję.


Oto co powiedziała:


- Porównanie ilości posiłków dla głodujących w Indiach, które można przygotować za 70 milionów euro, do pożytków płynących z badania południowego bieguna Księżyca, to zadanie trudne i wymaga zrozumienia zarówno bezpośrednich, jak i pośrednich korzyści każdej z tych inicjatyw.


Z jednej strony, 70 milionów euro może znacząco przyczynić się do zmniejszenia głodu w Indiach, zarówno poprzez zakup żywności, jak i inwestycje w długofalowe rozwiązania, takie jak rozwój rolnictwa czy edukacja na temat zdrowego żywienia. Na przykład, według niektórych szacunków, jednym euro można przygotować kilka posiłków, co oznacza, że za 70 milionów euro można by nakarmić miliony osób.


Z drugiej strony, misje kosmiczne mogą przynieść długoterminowe korzyści dla ludzkości, takie jak rozwój nowych technologii, zdobywanie wiedzy, która może być użyta w innych dziedzinach, a także inspirowanie kolejnych pokoleń do nauki i odkrywania. Badania kosmiczne mogą też mieć swoje praktyczne zastosowania na Ziemi, na przykład w dziedzinie telekomunikacji, nawigacji czy monitorowania klimatu.


Ostateczne porównanie tych dwóch scenariuszy jest złożone i może wymagać uwzględnienia wielu czynników, w tym społecznych, ekonomicznych i etycznych. Nie jest to tylko kwestia liczby nakarmionych osób w porównaniu do naukowych odkryć, ale także bardziej złożonych implikacji każdej z tych inicjatyw.


Jak powiedziałby znany z serialu "Czterdziestolatka" klimatolog: - cwana bestia!

 

Tekst: WA

Foto: wix.com

bottom of page