top of page

Serwis informacyjny

Uzależnienie Od Telefonu I Nomofobia

Korzystanie z telefonów komórkowych stało się nieodłącznym elementem życia. Nie służą nam już tylko do komunikacji, ale również do rozrywki, pracy, nauki i wielu innych aktywności. Jednak jak każda korzyść, również ta ma swoją cenę. Oto spojrzenie na uzależnienie od telefonu komórkowego – jakie są jego przyczyny, objawy i metody leczenia?

Co to jest uzależnienie od telefonu?


Uzależnienie od telefonu to problem klasyfikowany jako uzależnienie behawioralne, gdzie osoba jest nadmiernie zainteresowana używaniem telefonu komórkowego, często kosztem innych aspektów swojego życia. Medycznie określa się to mianem "fonoholizmu". Jest to nałóg, który wykracza poza normę i wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie.


Skala problemu


Ostatnie badania na temat nałogowego korzystania z telefonów komórkowych przez polską młodzież szkolną są pesymistyczne:

  • 84,2% uczniów używa smartfonów podczas przerw lekcyjnych,

  • 33% przyznaje, że używanie telefonów w szkole wywołało problemy,

  • 26,9% przyznaje, że korzystanie z telefonu sprawia, że mają mniej czasu na naukę,

  • 38,6% młodzieży często zerka na telefon, aby zobaczyć, czy przypadkiem „ktoś nie napisał”,

  • 32,7% badanych czuje niepokój, kiedy nie ma telefonu pod ręką,

  • 45,8% uczniów stara się mieć telefon zawsze przy sobie – również, gdy zasypia i kiedy wstaje.

Z badania danych wynika, że 86,6% dzieci w wieku 7-8 lat ma już swoje telefony i regularnie z nich korzysta a 92,4% z nich ma dostęp do Internetu.


Objawy uzależnienia od telefonu


Nieustanne korzystanie z telefonu, kompulsywne sprawdzanie powiadomień czy zaniedbywanie innych form interakcji i obowiązków to tylko niektóre z objawów uzależnienia. Inne objawy to:


* Przymus korzystania z telefonu

* Strach przed samotnością

* Pogorszenie nastroju, gdy niemożliwe jest korzystanie z telefonu

* Wirtualne relacje zastępujące te realne


Związek z nomofobią


Nomofobia to fobia przed utratą dostępu do komunikacji przez telefon. Jest to powiązane z uzależnieniem od telefonu i może objawiać się różnymi symptomami, takimi jak przyspieszone bicie serca, uczucie duszności czy nawet nudności i ból brzucha.


Przyczyny uzależnienia


Przyczyny są złożone i różnorodne, ale często można je wiązać z charakterystykami osobowościowymi, takimi jak brak samoakceptacji, potrzeba bliskości, lęk przed samotnością czy nieumiejętność nawiązywania kontaktów w rzeczywistości. Inne czynniki to brak edukacji na temat zagrożeń czy brak kontroli nad korzystaniem z urządzenia.


Skutki uzależnienia


Ponad normę spędzany czas przed ekranem telefonu komórkowego może wpłynąć na:

* Problemy z koncentracją

* Zaburzenia snu

* Problemy w relacjach międzyludzkich

* Problemy z pamięcią i bólami głowy


Leczenie i radzenie sobie z uzależnieniem


Najważniejsze jest uświadomienie sobie problemu. Warto wyznaczyć limity na korzystanie z telefonu, używać różnych aplikacji kontrolujących czas spędzany przed ekranem, a nawet czasami odinstalować te najbardziej uzależniające.


Kiedy zgłosić się do specjalisty?


W ciężkich przypadkach uzależnienia warto skonsultować się ze specjalistą, takim jak terapeuta zajmujący się uzależnieniami. Wsparcie ze strony najbliższych oraz konsekwencja w postanowieniach są kluczowe w procesie leczenia.


Uzależnienie od telefonu komórkowego to poważny problem, który wymaga interwencji zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym. Ważne jest, aby nie bagatelizować tego zagadnienia i podejmować konkretne kroki w celu jego rozwiązania.

 

Comments


bottom of page