top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

Zdrowa Dieta Zdrowy Wnuk

Dieta matki może wpływać na zdrowie mózgu jej wnuków

Najnowsze badania przeprowadzone na Monash University w Australii sugerują, że zdrowa dieta matki podczas ciąży może mieć długofalowy wpływ na zdrowie mózgu jej potomstwa, a nawet wnuków. Wyniki tych badań zostały opublikowane w renomowanym czasopiśmie „Nature Cell Biology”.


Odkrycia skupiają się na kwasie ursolowym


Centralnym elementem badań jest kwas ursolowy, cząsteczka obecna w produktach takich jak jabłka i niektóre zioła, w tym bazylia, rozmaryn, tymianek, oregano i szałwia. Badania wykazały, że kwas ursolowy desygnuje aktywację genu, który produkuje specyficzny rodzaj tłuszczu – sfingolipid. Ten tłuszcz odgrywa kluczową rolę w ochronie aksonów, wypustek komórkowych odpowiedzialnych za komunikację między komórkami nerwowymi.


„Działanie kwasu ursolowego na aksony skupia się na produkcji sfingolipidu, który pomaga w utrzymaniu ich integralności i funkcjonowania, szczególnie w procesie starzenia się,” mówi prof. Roger Pocock, główny autor badania.


Dziedziczenie tłuszczu przez pokolenia


Co jeszcze bardziej fascynujące, sfingolipid ma zdolność do przemieszczania się z jelita matki do jej rozwijającego się jaja, co oznacza, że nie tylko wpływa na zdrowie mózgu jej dziecka, ale również jego potomstwa.


„To pierwszy raz, kiedy udowodniliśmy, że pewien rodzaj lipidu może być dziedziczony i wpływać na zdrowie mózgu przez pokolenia,” podkreśla Prof. Pocock.


Wnioski i co dalej?


Chociaż wyniki są obiecujące, konieczne są dalsze badania, zwłaszcza na ludziach, aby lepiej zrozumieć mechanizm działania i potencjalne konsekwencje. Niemniej jednak, te wstępne odkrycia są krokiem naprzód w zrozumieniu, jak zdrowa dieta podczas ciąży może mieć długotrwałe, pozytywne konsekwencje dla zdrowia mózgu w kolejnych pokoleniach.


„Ostateczne wnioski wskazują, że odpowiedni wybór diety matki, zwłaszcza bogatej w produkty takie jak jabłka i zioła, może chronić zdrowie mózgu nie tylko jej dzieci, ale także wnuków,” dodaje prof. Pocock.


Badania te dostarczają kolejnych dowodów na znaczenie zdrowego stylu życia i odżywiania, nie tylko dla nas, ale również dla przyszłych pokoleń.

 

U źródła: Wenyue Wang, Tessa Sherry, Xinran Cheng, Qi Fan, Rebecca Cornell, Jie Liu, Zhicheng Xiao & Roger Pocock, nature.com

Comments


bottom of page