top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

Alarm W Niemieckim Kościele

Abp Treanor ostrzega przed dezinformacją i ekstremizmem


Według nuncjusza apostolskiego przy Unii Europejskiej, abp. Noela Treanora, Kościół rzymsko-katolicki uznaje za swoją misję przeciwdziałanie ekstremizmowi, populizmowi oraz wszelkim formom mizantropii. Abp Treanor podkreślił to w swoim przemówieniu w Berlinie, wygłoszonym podczas tradycyjnego świątecznego przyjęcia zorganizowanego przez Kościół katolicki w Niemczech. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli Kościoła, polityki, społeczeństwa i biznesu, w tym kanclerza Niemiec Olafa Scholza.


Abp Treanor zwrócił uwagę na rosnący wpływ ruchów ekstremistycznych i populistycznych, które nie mają na uwadze dobra wspólnego, lecz kierują się hasłami protestu. Jako szczególne zagrożenie dla demokracji i zaufania do państwa uznał cyfrową dezinformację. "Polityka traci swoje znaczenie, jeśli nie możemy dojść do konsensusu co do faktów," stwierdził.


Biskup Georg Bätzing, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, potwierdził, że Kościół nadal będzie działał na rzecz spójności społecznej. Wykorzystywać do tego będzie przypomnienia o wartościach takich jak sprawiedliwość, pokój i prawa człowieka. "Jako Kościół chcemy być oceniani przez pryzmat naszej obrony życia oraz tych, którzy znajdują się na marginesie społeczeństwa," dodał.


Bp Bätzing wezwał również do "realistycznego i uczciwego" spojrzenia na Kościół, uwzględniając jego obecne wyzwania. Wskazał na rosnący trend odchodzenia od Kościoła, napędzany między innymi przez indywidualizację wiary oraz skandale związane z nadużyciami seksualnymi. Pomimo tych trudności, bp Bätzing podkreślił konieczność nowego głoszenia przesłania Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela świata.

 

Źródło: Katolicka Agencja Informacyjna (KAI) / Berlin

Foto: wix.comComments


bottom of page