top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

Kraków - XIII Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej

Krakowskie zgromadzenie to nie tylko czas dialogu i celebracji, ale również okazja do zacieśnienia więzi, odkrycia nowych form współpracy i głębokiej refleksji duchowej. Jest to również czas, w którym luteranie w Polsce mogą poczuć się jako integralna część globalnej wspólnoty, pełnej mocy i nadziei. To spotkanie ma szansę zapoczątkować nową erę w życiu Kościoła, zarówno w Polsce, jak i na świecie


Po ponad dwóch latach intensywnych przygotowań w Krakowie i Genewie, w Polskim Kościele Ewangelicko-Augsburskim zebrała się światowa społeczność luterańska. Ewangelicy zebrali się, aby wyrazić i zacieśnić duchowe więzi, celebrując hasło: "Jedno ciało, jeden Duch, jedna nadzieja". To trzynaste już Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) stanowi okazję do głębokiej refleksji i wzajemnego wsparcia.


Więcej niż Hasła - Duchowa Jedność


Dla wielu uczestników, Zgromadzenie jest nie tylko okazją do rozmów o teologii i praktyce kościelnej, ale przede wszystkim manifestacją duchowej jedności. Jak mówi słynne powiedzenie bp. Josiaha Kibiry, prezydenta ŚFL z lat 1977-1984: "Nie ma Kościoła tak dużego i tak bogatego, który nie byłby zależny od darów innych; nie ma Kościoła tak małego i tak ubogiego, który nie byłby w stanie ubogacić innych".


Modlitwa i Widzialność Kościoła


Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce już od lat praktykuje modlitwę za swoje siostry i braci w różnych krajach. Modlitwa, według uczestników zgromadzenia, nie tylko łączy, ale również buduje ciało Chrystusa. Jest jednak ważne, aby ta jedność była także manifestowana w praktycznym działaniu i była widoczna dla świata.


Wyzwania i Nadzieje


Zgromadzenie to nie jest tylko czas celebracji, ale również czas wyzwań. Spotkanie w Krakowie podnosi ważne pytania o role i obowiązki luteran w Polsce. To nie tylko zaszczyt bycia gospodarzem, ale również wyzwanie: jak przełożyć teologię i duchowość na praktyczne działania w Polsce i na świecie?


Nadzieja, która nie zawodzi


W dobie globalnych wyzwań, takich jak kryzys klimatyczny czy rosnące napięcia społeczne, Zgromadzenie staje się również miejscem odnalezienia wspólnej nadziei. "Świat i każdy z nas potrzebuje nadziei, która nie zawiedzie", a taka nadzieja jest możliwa tylko, gdy "miłość Boża będzie rozlana w sercach naszych przez Ducha Świętego".


Trzynaste Zgromadzenie Ogólne ŚFL w Krakowie to nie tylko czas dialogu i celebracji, ale również okazja do zacieśnienia więzi, odkrycia nowych form współpracy i głębokiej refleksji duchowej. Jest to również czas, w którym luteranie w Polsce mogą poczuć się jako integralna część globalnej wspólnoty, pełnej mocy i nadziei. To spotkanie ma szansę zapoczątkować nową erę w życiu Kościoła, zarówno w Polsce, jak i na świecie.

 

U źródła: luteranie.pl

تعليقات


bottom of page