top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

Pięciu Kardynałów Prosi Papieża O Wyjaśnienie

O wyjaśnienie zgłaszanych wcześniej wątpliwości (dubia) dotyczących nauczania Kościoła w związku z głosami, jakie pojawiły się w dyskusji procesu synodalnego poprosiło papieża pięciu członków Kolegium Kardynalskiego: kardynałowie Walter Brandmüller, Raymond Leo Burke, Juan Sandoval Íñiguez, Robert Sarah oraz Joseph Zen Ze-kiun.

Pięciu kardynałów, czołowych przedstawicieli Kolegium Kardynalskiego, zwróciło się do papieża Franciszka z prośbą o wyjaśnienie pewnych niejasności i wątpliwości (zwanych "dubia") dotyczących nauczania Kościoła Katolickiego. Ich niepokój wydaje się być odpowiedzią na pewne głosy pojawiające się w dyskusji procesu synodalnego, które mogą wydawać się odstępstwem od tradycyjnego nauczania Ewangelii.


W dokumencie wyrażają zaniepokojenie obserwowanymi tendencjami w nauczaniu niektórych duchownych, które mogą sugerować, że Ewangelia nie ma mocy przemieniania ludzkich serc. Zwracają uwagę na potrzebę przestrzegania prawdziwej doktryny zamiast dostosowywania jej do indywidualnych pragnień.


Kardynałowie przedstawiają pięć kluczowych pytań dotyczących doktryny i moralności. Dotyczą one m.in.:


1. Spójności w nauczaniu Kościoła przez wieki.

2. Postawy Kościoła wobec homoseksualności i błogosławieństwa związków homoseksualnych.

3. Roli Synodu Biskupów w kontekście najwyższej władzy Kościoła.

4. Możliwości udzielania święceń kapłańskich kobietom w przyszłości.

5. Warunków ważnego sakramentalnego rozgrzeszenia.


Dnia 21 sierpnia owe "dubia" zostały oficjalnie przekazane papieżowi i prefektowi Dykasterii ds. Nauki Wiary. Po pewnym czasie kardynałowie zdecydowali się je upublicznić, aby wierni byli świadomi tych ważnych kwestii.


Sygnatariusze pisma to duchowni, wśród których znajdują się m.in.: kardynał Raymond Leo Burke, były prefekt trybunału Sygnatury Apostolskiej; kardynał Walter Brandmüller, były przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych; oraz kardynał Robert Sarah, były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

 

U źródła: st (KAI) / Watykan

Fot. Iam Os/Unsplash

Comments


bottom of page