top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan 2024

Zaktualizowano: 26 sie 2023

"Będziesz miłować Pana Boga swego... i bliźniego swego jak siebie samego..."

Międzywyznaniowy zespół z Burkina Faso, wspierany przez lokalną społeczność Chemin Neuf, przygotował materiały na Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan 2024. Światowa Rada Kościołów (WCC) oraz Watykan opublikowały te treści w kilku językach.


Rozważania koncentrują się na tym, jak doświadczamy wspólnej tożsamości w doznawaniu miłości Bożej. Sytuacja w Burkina Faso podkreśla potrzebę umieszczenia miłości w centrum dążeń do pokoju i pojednania.


Wprowadzenie do materiałów zaznacza, że to dążenie jest często osłabiane przez utratę wartości i poczucia ludzkiej wspólnoty, jak również przez topniejącą troskę o dobro wspólne, uczciwość i patriotyzm. „Poszukiwanie pojednania osłabiają ubóstwo duchowe i dążenie do łatwych zysków,” głosi wstęp. "W obliczu tych wyzwań konieczność świadectwa miłości Bożej jest jeszcze bardziej paląca."


Materiały z Burkina Faso zostały zatwierdzone przez międzynarodowy zespół reprezentujący Papieską Radę ds. Promocji Jedności Chrześcijan oraz Komisję Wiary i Porządku WCC. Zawierają m. in. ekumeniczną liturgię otwarcia, biblijne refleksje i modlitwy na osiem dni.


Wprowadzenie również podkreśla, że społeczności chrześcijańskie w Burkina Faso rozwijają dążenie do miłości poprzez otwartość i gościnność.


"Zostaliśmy wezwani, aby żyć boskim powołaniem do miłości Boga i bliźniego," głosi jedna z modlitw wstawienniczych. "Odnawiając nasze zaangażowanie, niech ta miłość umacnia naszą jedność jako chrześcijan."


Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan to międzynarodowe ekumeniczne obchody organizowane corocznie w okolicach Zielonych Świąt na półkuli południowej i między 18 a 25 stycznia na półkuli północnej.


Każdego roku materiały redagują partnerzy ekumeniczni z innego regionu świata. Tradycja ta, sięga 1966 roku, po Soborze Watykańskim II, jest wspólnie realizowana przez Kościół Katolicki i WCC.

 

U źródła: www.oikoumene.org

Comments


bottom of page