top of page

Serwis informacyjny

"Chrystus w Nas" - GROCHAL

🎵Polski RAP w przesłaniem🎵

Rafała poznałem kilka tygodni temu na warszawskim Nowym Świecie. Siedziałem w "Sushi-arni" znęcając się nad rolką ryby z ryżem, gdy po drugiej stronie ulicy, młody człowiek rozstawiał solidny statyw z głośnikiem. Chwilę później wyciągnął mikrofon i... - nie, nie zaśpiewał. Przez dwadzieścia minut mówił o Jezusie i Jego Ewangelii. Nie, to nie była gładka gadka, jaką możesz usłyszeć w niejednym kościele. Konfrontował swoje wcześniejsze, aż za bardzo "kolorowe" życie, z przesłaniem Jezusa. W jego słowach była autentyczna moc.


Popatrzyłem na twarze przechodniów. Jedni zatrzymywali się na moment z zaciekawieniem, inni przemykali, przyspieszając kroku. To może dlatego, że bez konwenansów dotykał sumień. Gdy spakował sprzęt, podszedłem i wymieniliśmy kilka słów oraz numery telefonów. Kilka godzin później sprawdziłem w Internecie, że także śpiewa. I to jak?! Jego twórczość możesz obejrzeć i oczywiście posłuchać tutaj.


Moja ulubiona; = „Chrystus w Nas” Rafała "Grochal" Grodzkiego - jest wyrazistym przykładem tego, jak głęboko można osadzić chrześcijański przekaz w kulturze hip-hopu, zachowując przy tym autentyczność i energię charakterystyczną dla tego gatunku muzycznego. Artysta zręcznie łączy swoje przemyślenia na temat wiary i doświadczeń życiowych z dynamicznym rytmem i przekazem, który ma za zadanie inspirować i wywoływać refleksję.


Od pierwszych słów "Dwa słowa przyjacielu, żyję już nie ja..." Grochal wprowadza słuchacza w swoje osobiste świadectwo transformacji, która dokonała się w jego życiu dzięki wierze. Raper podkreśla zmianę perspektywy, odwrót od przeszłości i zdecydowane kroki w stronę "życia" — życia w Chrystusie. Narracja piosenki jest świadectwem przejścia od "podziemia" do życia w świetle i z nadzieją, która została mu dana przez wiarę.


Grochal w swoim utworze nie unika konfrontacji — opisuje zwycięstwo nad złem i porównuje diabła do pokonanego wroga, co ma silne konotacje biblijne i jest odważnym komunikatem w kulturze, gdzie często panuje relatywizm. Raper nie tylko przemawia do słuchaczy jako artysta, ale też jako świadek, który dzieli się własnym doświadczeniem i przemianą.


Muzyka w utworze „Chrystus w Nas” jest dopracowana — dynamiczna i pełna życia, z równie silnym beatem, co mocnym przekazem słownym. Grochal używa swojego talentu, aby nie tylko wprawić w rytm, ale przede wszystkim edukować i prowadzić do głębszej refleksji nad życiem i wiarą. Piosenka ma potencjał, by dotrzeć do szerokiego grona słuchaczy, zarówno wierzących, jak i poszukujących odpowiedzi na życiowe pytania.


"Chrystus w Nas" jest utworem, który odznacza się szczerością i autentycznością. Grochal nie tylko pokazuje swój talent jako raper, ale przede wszystkim jako osoba głęboko zaangażowana w życie duchowe i świadoma swojej misji jako chrześcijanin. To piosenka, która z pewnością zostanie doceniona zarówno przez miłośników hip-hopu, jak i ludzi szukających w muzyce czegoś więcej niż rozrywki — głębokiego i osobistego przekazu.


 

Σχόλια


bottom of page