top of page

Serwis informacyjny

Czas na Cyfrowy Detoks

Odwróć me oczy, niech na marność nie patrzą; przez swoje słowo udziel mi życia! - Psalm 119:37 (BT)

W dzisiejszym świecie, gdzie telefon stał się dla wielu z nas niemalże przedłużeniem nas samych, warto zastanowić się, jakie są konsekwencje tego zjawiska. Cytat z Psalmu 119:37 wydaje się być tu szczególnie na miejscu. Co by się stało, gdybyśmy przestali "patrzeć na rzeczy bezwartościowe" i zamiast tego skoncentrowali się na tym, co naprawdę ważne?


Problemy z uzależnieniem u dzieci


Zaniedbanie innych aktywności - Można by powiedzieć, że zamiast cieszyć się życiem, dzieci coraz częściej "patrzą na rzeczy bezwartościowe", spędzając godziny "na socjal mediach" czy gierkach.

Problem z koncentracją - W dobie powiadomień i alertów, skupienie na zadaniach czy nauka stają się coraz trudniejsze.

Niedorozwój umiejętności społecznych - Czy można mówić o pełnym życiu, zgodnie z "drogami" opisanymi w Biblii, jeśli dzieci nie potrafią nawiązać prawdziwych, głębokich relacji?


Problemy z uzależnieniem u dorosłych


Stres i wypalenie - Ciągła potrzeba bycia "online" i dostępnym dla pracodawcy i innych ludzi może prowadzić do psychicznego wypalenia.

Negatywny wpływ na relacje - Zamiast angażować się w relacje z bliskimi, coraz częściej zatapiamy się w wirtualnym świecie. Czy to jest zgodne z „drogami” pełnego, bogatego życia, o których mówi Biblia?


Zaniedbanie zdrowia - Skupienie na mediach cyfrowych prowadzi często do siedzącego trybu życia, co ma negatywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.


Propozycja: Post Cyfrowy w Październiku z Inspiracją Biblijną


Zainspirowani Postem Cyfrowym w październiku, czas na naszą własną wersję tego wyzwania. Jak to zrobić?


Opcje Postu


Pełny Post od Mediów Cyfrowych

- Wyeliminuj z telefonu wszystko, co jest rozpraszające. Pomyśl o tym w kategoriach Rozproszenia kontra Użyteczność, tak jak sugeruje to oryginalny tekst.

- Ogranicz użycie technologii do aplikacji roboczych i tylko w godzinach pracy.


Zmodyfikowany Post od Mediów Cyfrowych

- Zastosuj się do wytycznych Pełnego Postu, ale pozwól sobie na korzystanie z mediów cyfrowych w określone dni, jeśli uważasz że inaczej nie sprostasz.


Dodatkowe opcje

- Rozważ zmianę smartfona na model z ograniczonymi funkcjami. Na przykład tylko z funkcjami rozmowy i wiadomości tekstowe.


Jeżeli chcesz przyłączyć się do postu, może Ci w tym pomóc dziennik, który zamieszczamy poniżej. Rób notatki z obserwacji samego siebie. Dowiedz się, czy jesteś wolny czy też uzależniony. Spróbuj odkryć siebie na nowo.


Odwróć me oczy, niech na marność nie patrzą: przez swoje słowo udziel mi życia. Niech ten cytat z Psalmu będzie naszym przewodnikiem w trakcie tego 30-dniowego wyzwania. Może to być czas, który pozwoli nam na odkrycie tego, co naprawdę ważne — zarówno w kontekście naszej duchowości, jak i codziennego życia.


2023-Special-Edition-Digital-Detox-1 (1)
.pdf
Download PDF • 432KB

 

Drodzy Duchowni, Liderzy Wspólnot, Proboszczowie i Wikarzy!


Problem uzależnienia od telefonów komórkowych narasta. Osłabia więzi rodzinne i przyczynia się do pogłębienia stresu, nerwic oraz natręctw. Statystyki ujawniają, że większość osób, w tym także my sami, nie radzi sobie z tym zagadnieniem, a specjaliści z dziedziny poradnictwa rodzinnego oraz psychologowie często są bezradni.


To problem, który dotyka także członków naszych wspólnot i ich rodziny. Dlatego nasze Kościoły powinny w sposób szczególny wspierać wszystkich wiernych, uświadamiać im skalę zagrożenia i wskazywać dostępne środki pomocy w codziennym życiu.


Zapraszam do zapoznania się z krótką informacją o październikowej inicjatywie „Cyfrowy Detoks”. Mam nadzieję, że stanie się ona dla Was iskrą inspiracji i że w październiku, w Waszych wspólnotach, zacznie się rozwijać poradnictwo i nauczanie na ten temat. Modlę się za inaugurację pożytecznej akcji, która wzbije się ponad podziały dla dobra naszych chrześcijańskich wspólnot i ich rodzin.


Radio Safira dociera do 59 krajów i każdego miesiąca słucha nas ponad 30 000 osób różnych wyznań a także niewierzący. Będziemy zaszczyceni, jeśli podzielcie się z nami Waszymi refleksjami i nauczaniem. Jesteśmy do Waszej dyspozycji. Czyńmy razem dobro!


Czekam na Wasze listy i nauczanie w dowolnym formacie audio. Protestanci, prawosławni i katolicy – razem w obliczu wyzwań współczesności. Niech nam wszystkim Bóg błogosławi!


Witold Augustyn, redaktor naczelny Safira FM.

 


bottom of page