top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

Luteranie - służba w miłości

🍂🎉 Jubileuszowe Świętowanie we Wrocławiu 🎉🍂

Wrocław jesienią mieni się nie tylko barwami liści, ale i wyjątkowymi jubileuszami. Właśnie za nami X Festiwal Kultury Protestanckiej i obchody 500-lecia Reformacji. To wydarzenia, które podkreślają bogactwo i różnorodność dziedzictwa luterańskiego we Wrocławiu.


Pierwsze kroki na tej niezwykłej ścieżce historii były postawione w Biurze Parlamentu Europejskiego, gdzie przedmiotem debaty był temat „Społeczeństwo otwarte – wokół myśli Dietricha Bonhoeffera”. To była doskonała okazja, by wśród znakomitych gości, jak dr Joachim Klose, dr Marek Prawda i p. Leszek Gaś, zgłębić wpływ „luterańskiego męczennika” na współczesne społeczeństwo.


Szczytowy moment świętowania przypadał na 21 października, dzień, w którym ks. Johannes Hess, po studiach w Wittenberdze, poprowadził swoje pierwsze nabożeństwo. Od tamtego czasu, Wrocław stał się symbolem tolerancji i międzywyznaniowej harmonii, czego dowodem są słowa Filipa Melanchtona nazywającego Wrocław „najspokojniejszym Kościołem Niemiec”.


Współczesne spojrzenie na tę historię przedstawił ks. dr Martin Junge, który, będąc gościem i laureatem Nagrody Kościoła im. królewny Anny Wazówny, przypomniał o zasadzie, która powinna kierować Kościołem: służba w miłości zamiast liczebności.


Włączcie TVP Kultura 12 listopada o 8.00, zobaczyć nabożeństwo zarejestrowane przez Telewizję Polską.


Zapraszamy też do uczestnictwa w pozostałych punktach programu - od koncertów po konferencje i edukacyjne spacery, które jeszcze trwają aż do końca miesiąca.


Wrocław raz jeszcze udowadnia, że jest miastem otwartym i bogatym w kulturowe i duchowe dziedzictwo, którego wpływy są nieocenione dla nas wszystkich.


 

U źródła: ks. Paweł Meler, Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska/luteranie.pl

Foto: X Festiwal Kultury Protestanckiej

Comments


bottom of page