top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

"Oppenheimer" z dylematem

Giles Gough

Najnowszy film Christophera Nolana, "Oppenheimer", stanowi głęboki moralny dylemat, przedstawiając życie J. Roberta Oppenheimera, kluczowej postaci w opracowaniu pierwszej na świecie broni jądrowej. Film stawia trudne pytania etyczne, na przykład czy broń atomowa powinna zostać w ogóle stworzona, czy powinna była kiedykolwiek być użyta.


W 1938 roku naukowcy odkryli, że rozszczepienie atomu produkuje ogromne ilości energii, co rozpoczęło wyścig do stworzenia broni jądrowej. Film pokazuje, jak ważne było to dla wyniku II wojny światowej, a szczególnie dla działań nazistów.


Film zmusza do przemyślenia chrześcijańskiego stanowiska wobec przemocy i konfliktu, stawiając pytania o moralność i utylitaryzm.


Mimo to, nikt nie może wyjść z "Oppenheimer" sądząc, że jakiekolwiek przyszłe użycie broni jądrowej byłoby akceptowalne. W końcowych scenach, Oppenheimer wyraża obawy, że rozpoczął "reakcję łańcuchową, która zniszczy cały świat". To mroczne przesłanie podkreśla konieczność pracy nad pokojem i unikaniem konfliktów jądrowych.


Więcej przeczytasz w Christianity.

 


Opmerkingen


bottom of page