top of page

Serwis informacyjny

  • Zdjęcie autoraAna

Schizma czy herezja?

Beck: Watykan dba o to, aby ludzie dystansowali się od Kościoła

Johanna Beck, ofiara nadużyć seksualnych w Kościele, krytykuje "pisemne ostrzeżenia" ze strony Watykanu, skierowane do Kościoła katolickiego w Niemczech. Beck krytykuje sposób, w jaki papież Franciszek postrzega niemiecką debatę kościelną, opisując ją jako pseudoprotestancką, nadmiernie biurokratyczną i "quasiherezyjną".


W liście papieża do czterech krytyków niemieckiej ścieżki synodalnej, Franciszek wyraził obawę, że duże części niemieckiego Kościoła oddalają się od ogólnoświatowego kierunku Kościoła. Beck twierdzi, że to właśnie Watykan swoją niechęcią do reform, brakiem zaangażowania w kontekście nadużyć i dyskryminującym zachowaniem sprawia, że coraz więcej ludzi oddala się od Kościoła katolickiego w Niemczech.


Beck, będąc członkinią Rady Ofiar przy Niemieckiej Konferencji Biskupów i aktywnie działając na rzecz przeciwdziałania nadużyciom seksualnym i duchowym w Kościele, odczuwa osobistą urazę listem papieża. Franciszek krytykuje niemiecki Kościół za skupianie się na "zawsze tych samych tematach" i sugeruje, że powinien on koncentrować się bardziej na "pokucie" i "adoracji". Beck podkreśla, że niemiecka droga synodalna jest odpowiedzią na wyniki szokującej MHG-Studie, aby zająć się problemem nadużyć seksualnych w Kościele.


MHG-Studie zostało opublikowane we wrześniu 2018 roku i jest wynikiem współpracy Niemieckiej Konferencji Biskupów z konsorcjum trzech uniwersytetów: z Mannheimu, Heidelbergu i Gießen. Badanie to ujawniło szereg przypadków nadużyć seksualnych, które miały miejsce na przestrzeni kilku dekad, oraz zwróciło uwagę na sposób, w jaki Kościół katolicki w Niemczech radził sobie z tymi problemami, często próbując je tuszować lub ignorować.


Beck zarzuca Watykanowi "selektywne rozumienie marginalizacji", twierdząc, że Kościół słucha tylko tych, którzy zostali zranieni poza Kościołem, ale ignoruje tych, którzy zostali zranieni przez sam Kościół.


Papież Franciszek w swoim liście skrytykował reformy niemieckiego Kościoła, wyrażając obawy, że oddalają się one od globalnej ścieżki Kościoła. Zwrócił się do krytyków procesu reform z apelem o otwarcie i wychodzenie na spotkanie z ludźmi na marginesach społeczeństwa.


Artykuł kończy się odniesieniem do listu Pietra Parolina, Sekretarza Stanu Watykanu, do niemieckich biskupów, w którym stwierdził, że kwestie kapłaństwa i nauk Kościoła na temat homoseksualizmu nie są przedmiotem negocjacji w rozmowach między biskupami a Kurią, co zostało uznane za sygnał Watykanu przeciwko głównym niemieckim reformom.

 

U źródła: katholisch.de/stz

Comments


bottom of page